Posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę, posłowie będą pracować również w czwartek i piątek oraz w następny wtorek, 1 października. Głównym punktem środowych obrad będzie wieczorna, zaplanowana na 3,5 godziny, informacja prezesa Rady Ministrów i członków rządu nt. powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Przewidziano 15 minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe w imieniu kół. Informacja ta - będąca ostatnim punktem środowych obrad - ma się rozpocząć o 18.15 i potrwać do 21.45.
Natomiast w czwartek, po południu posłowie mają rozpocząć prace nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Projekt wprowadza szereg rozwiązań ułatwiających powodzianom radzenie sobie z jej skutkami. Jednym z rozwiązań, które znalazło się w projekcie specustawy dotyczy wsparcia dla kredytobiorców. "Poszkodowani w powodzi, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za okres 12 miesięcy" - wyjaśniono.
Kolejnym jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi. Pieniądze będzie można przeznaczyć na: tworzenie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont zamieszkanych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – w wysokości 70 lub 100 proc. kosztów przedsięwzięcia; remont lub przebudowę istniejącego zasobu mieszkaniowego, który jest własnością spółki gminnej albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej i został utworzony z udziałem środków Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego – w wysokości 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.