„Ustawa o bonie energetycznym powinna trafić do kosza dlatego, że jest fikcją"
Poseł Konfederacji Grzegorz Adam Płaczek w piątek podczas plenarnych obrad Sejmu przekonywał, że "tysiące polskich rodzin" nie otrzymało jeszcze wsparcia w ramach bonu energetycznego. "Dlatego, że państwo w ślad za ustawą nie przekazaliście nawet złotówki gminom, a to gminy maja płacić te pieniądze. Ta ustawa o bonie energetycznym powinna trafić do kosza dlatego, że jest fikcją" - stwierdził poseł.
Minister Paulina Hennig-Kloska broni ustawy "przed kluczowym sezonem grzewczym”
Szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, że "nie ma żadnej zbędnej zwłoki (...) wnioski przez samorządy zostały wydane, decyzje przyjęte". "Teraz Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków i wypłacenie ich obywatelom" - dodała.
Minister zapewniła, że "przed kluczowym sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli bo są im bardzo potrzebne".
Kto otrzyma świadczenie pieniężne znane jako bon energetyczny
Wskazała też, że 2,4 mln obywateli nie jest w stanie opłacić swoich rachunków za energię elektryczną i cieplna, bo mają zbyt niskie dochody. "Państwo postanowiło wesprzeć tę grupę obywateli" - przypomniała szefowa MKiŚ.
Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach na energię elektryczną, przysługujące za drugą połowę 2024 roku, czyli od 1 lipca 2024 do 31 grudnia 2024.
Resort klimatu ma obecnie 26 projektów ustaw opublikowanych, oczekujących na publikacje i w trakcie opracowania, 12 rozporządzeń rady ministrów, 162 rozporządzenia ministerstwa i 16 obwieszczeń premiera i ministra klimatu - przekazało MKiŚ, podsumowując w połowie października swoją dotychczasową pracę.