Nowe warianty koronawirusa łączy „pewna wspólna cecha”. Naukowcy wyjaśniają

i

Autor: Getty Images

Polska mutacja koronawirusa. Znany wirusolog wyjaśnia, kiedy TO jest możliwe

2021-02-17 6:32

Co nam grozi, jeśli nie będziemy się stosować do obostrzeń? Czy zagraża nam Polska mutacja koronawirusa? Jest już groźna, coraz powszechniejsza, brytyjska wersja, jest też południowoafrykańska, czy zatem czeka nas polski wariant koronawirusa? – To jest możliwe, jeżeli nie będziemy zachowywać się odpowiedzialnie – ostrzega wirusolog prof. Włodzimierz Gut (69 l.). Podkreśla, że jeśli łagodzenie obostrzeń będzie połączone z rozsądkiem, nie spowoduje przyrostu nowych zakażeń.

Prof. Włodzimierz Gut zastrzega jednak, że jeśli ludzie na własną rękę poluzują obostrzenia, szybko zobaczymy tego konsekwencje. – Wirus korzysta z ludzkiej głupoty, aby się rozprzestrzeniać. O ile w teatrach czy filharmoniach nie ma dużego zagrożenia, bo tam ludzie zachowują się prawidłowo, o tyle na przykład w galeriach handlowych jest już znacznie gorzej. Jeśli Polacy masowo zaczną ignorować obostrzenia, wtedy możemy wyhodować sobie polską mutację wirusa. Będziemy mieli taką sytuację jak Brytyjczycy, gdzie były obostrzenia, ale ludzie się do nich nie stosowali. Dziś mają brytyjski wariant koronawirusa  – mówi nam prof. Gut. Zwraca uwagę na tzw. superroznosicieli, czyli zakażone osoby, które mając liczne kontakty z innymi mogą zarazić nawet kilkadziesiąt osób.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Znów grozi nam lockdown! Czy po najeździe na Zakopane czeka nas trzecia fala epidemii?

Ważny krok Hołowni. Polska 2050 tworzy w Sejmie koło poselskie

Dzikie tłumy na Krupówkach w Zakopanem, czyli poszły konie po betonie. Komentarz Adama Federa [WIDEO]

Superroznosiciele odpowiadają za większość transmisji koronawirusa. Wirus ma wtedy możliwość rozprzestrzeniania się i mutowania.  

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE