Mariusz Błaszczak ogłosił, że napisał list do amerykańskiego rządu z zapytaniem o warunki sprzedaży Polsce wyrzutni systemu M142 HIMARS.
Co to jest HIMARS? To system wyrzutni na podwoziach kołowych, który pozwala razić cele na lądzie oraz na morzu na odległość do około 80 lub do 300 kilometrów.
Jaki to koszt dla Polski? Według naszych ustaleń, koszt, który poniesie państwo, to ponad 10 mld dolarów. Tyle Polska zapłaci za ok. 500 wyrzutni.
Błaszczak powoła nową armię? Wiemy, czym się zajmą żołnierze
W piśmie przesłanym przez MON do "SE" dowiadujemy się m.in., kiedy dojdzie do oczekiwanej dostawy sprzętu. - Zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 roku, natomiast finansowanie programu HOMAR zostanie zapewnione w oparciu o zapisy ustawy o obronie Ojczyzny - przekazuje nam biuro prasowe MON.
Błaszczak obiecał podwyżki dla wszystkich żołnierzy. Kwoty robią wrażenie
Według resortu obrony, cena nie jest najistotniejsza, jeśli chodzi o wspomniany zakup. - Bezpieczeństwo nie ma ceny, dlatego finansowanie priorytetowych zakupów jest zapewnione. W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR (to program, na mocy którego wprowadzane są modyfikacje dot. wyrzutni HIMARS red.), obejmujący przede wszystkim 486 wyrzutni M142 HIMARS, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy - dowiadujemy się z pisma MON.
Polska może liczyć na wsparcie techniczne ze strony sojusznika z USA. - Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Wyrzutnie rakietowe M142 stanowią element systemu HIMARS umożliwiającego rażenie celów najnowocześniejszymi typami amunicji, w tym amunicji precyzyjnej, w obszarze działań operacyjnych (do 300 km) - przekazało nam biuro prasowe MON.