Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Politolog ostro o ministrze Zbigniewie Ziobrze. "Ziobro okrada Polaków" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Czy projekt faktycznie wejdzie w życie?

Politycy nie skorzystają już z tanich mieszkań. Tylko biedni będą uprzywilejowani

2022-09-28 10:07

Zbigniew Ziobro wyszedł z propozycją nowego projektu, który miałby działać na korzyść tych, którzy nie mają możliwości ani zaciągnąć kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie traktując pomocy socjalnej jako głównego dochodu. W teorii ma to na celu swego rodzaju walkę ze zjawiskami patologii na rynku nieruchomości komunalnych.

Mieszkania dla biednych? Propozycja od Zbigniewa Ziobry

Nie da się ukryć, że sama idea projektu brzmi dość utopijnie. Jej treści przyjrzała się Wirtualna Polska. Z doniesień wynika, że lada moment projekt będzie przedstawiony. Resort sprawiedliwości miałby w ten sposób położyć kres wobec nadużywania możliwości wynajmu mieszkań budowanych przez gminy lub spółki komunalne środowiskom politycznym bądź związanym z osobami "wpływowymi". "Wejście w życie projektu powinno spowodować eliminację zjawisk patologicznych, w tym korupcjogennych, a co za tym idzie zwiększenie dostępności lokali mieszkalnych dla osób rzeczywiście ich potrzebujących" - cytuje uzasadnienie Wirtualna Polska. Przede wszystkim projekt ten tyczyłby się de facto ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Warto zaznaczyć, że taki nieruchomości z założenia mają być wynajmowane taniej jako lokale niekomercyjne dzięki temu, że są kontrolowane przez m.in. gminy, a wszelkie koszty to Skarb Państwa. Jednak okazuje się, że w praktyce to politycy wynajmują mieszkania po kosztach, które są wybudowane dla biedniejszej części społeczeństwa. Chodzi o tych by Ci, którzy nie spełniają kryteriów pod mieszkania socjalne, ale jednocześnie nie mają zdolności kredytowej również mogli skorzystać z pomocy państwa związanej z przydzieleniem lokalu mieszkalnego. 

Poniżej galeria zdjęć, jak się zmieniał Zbigniew Ziobro

Sonda
Czy założenie projektu Ziobry wydaje Ci się sprawiedliwe?
Express Biedrzyckiej - prof. Marcin Matczak: Ziobro chce całkowitego skażenia systemu sądownictwa