Ci seniorzy będą dostawać ponad 6 tys. zł miesięcznie

i

Autor: pixabay.com

Zaskoczenie?

Polaków znów czeka podwyższenie wieku emerytalnego?! Jasna odpowiedź

2024-08-09 11:40

Wiek emerytalny i ewentualne zmiany w tym temacie potrafią wzbudzić wiele skrajnych emocji w Polakach. W świetle statystyk, które mówią, ze w 20250 roku na jedną osobę w wieku emerytalnym będą pracować dwie osoby (15 lat temu był to cztery osoby) pojawiła się obawa, że wiek emerytalny zostanie podwyższony. Głos w tej sprawie zabrała ministra ds. senioralnych.

Ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz niedawno mówiła, że 15 lat na jedną osobę w wieku emerytalnym pracowały cztery osoby. W roku 2050 mają to być dwie osoby. W związku z tym pojawiła się obawa, czy rząd planuje podwyższyć wiek emerytalny. Polityczka dała jasną odpowiedź.

- W rządzie w ogóle nie ma takiej dyskusji o podwyższeniu wieku emerytalnego i dlatego nie toczą się żadne prace. Żadna z partii politycznych - z tego, co sobie przypominam - nie mówiła o podwyższeniu wieku emerytalnego - stwierdziła na antenie Polsatu.

Ministra podkreśliła, że takiego zapisu nie ma także w umowie koalicyjnej. Zapewniła także, że według niej rozwiązania wprowadzane "na siłę" nie przynoszą dobrego skutku.

- Jestem parlamentarzystką z kilkunastoletnim stażem. Życie w polityce nauczyło mnie, że wiele rozwiązań wprowadzanych na siłę w sposób formalny, ustawowy, nie tylko nie spotyka się z aprobata Polaków, ale wręcz przynosi skutek odwrotny - zaznaczyła Marzena Okła-Drewnowicz.

Przywołała także sytuację sprzed lat, gdy rząd PO-PSL podniósł wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. - My jako wtedy Platforma Obywatelska-PSL dostaliśmy wtedy od wyborców czerwoną kartkę i z tej lekcji wyciągnęliśmy wnioski - stwierdziła.

Według Marzeny Okły-Drewnowicz ważne są zachęty, by seniorzy, którzy chcą pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, mieli taką możliwość.

- Bardzo często spotykam się z osobami starszymi, które mówią mi, że chcą pracować, ale w niepełnym wymiarze czasu pracy, chcą sobie dorobić do emerytury. Ta aktywność zawodowa bywa też formą aktywności społecznej - powiedziała. - Potrzebujemy oczywiście rąk do pracy, a więc twórzmy zachęty, a nie formalne uwarunkowania przymusu - dodała.

Sonda
Czy obawiasz się o wysokość swojej emerytury?
POCZĄTKI PIS I PO, KRYZYS SLD I NIEBEZPIECZNY LEPPER