Jedna waloryzacja to za mało
W marcu tradycyjnie nastąpi waloryzacja rent i emerytur. Świadczenia brutto zostaną podwyższone prawdopodobnie o ok. 16 proc. Ponieważ ekonomiści prognozują na luty inflację na poziomie 20 proc., podwyżka emerytur zostanie pożarta przez drożyznę, a pod koniec przyszłego roku dochody seniorów realnie zmaleją w stosunku do ciągłego wzrostu cen.
Waloryzacja emerytur 2023. Wiceminister rodziny podał nowe szacunki. Konkretne wyliczenia
Czy w związku z kryzysem rząd powinien wprowadzić w 2023 r. podwójną waloryzację świadczeń? Takie pytanie zadał Polakom Instytut Badań Pollster. Wynik? Aż 76 proc. ankietowanych opowiada się za drugą podwyżką!
Utrzymać władzę za wszelką cenę?
Rząd ma więc jasną wskazówkę, jak pozyskać w roku wyborczym głosy większości seniorów. – Podwójna waloryzacja może zapewnić PiS sukces w wyborach – przyznaje politolog, prof. Kazimierz Kik. – Jeśli rząd uzna, że uzyska w ten sposób 1,5–2 proc. głosów, może podjąć decyzję o drugiej waloryzacji. Nie będzie to korzystne dla pogrążonej w kryzysie gospodarki, bo waloryzacja jest kosztowna, ale wpisuje się w rządową politykę: „sukces wyborczy za wszelką cenę” – tłumaczy ekspert. Sondaż został przeprowadzony w dniach 17–18 grudnia na próbie 1063 dorosłych Polaków.
W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?
Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!
Listen on Spreaker.