500 plus

i

Autor: Terlecki fot. Aleksander Gulczyński

Najnowszy sondaż "Super Expressu"

Nowy sondaż. Polacy nie chcą podwyżki 500 plus

2022-10-21 5:00

"Super Express" jako pierwszy doniósł o planowanych zmianach w 500 plus i waloryzacji programu do 800 zł. - Myśli się o rewaloryzacjach, ale nie mogę w tej chwili niczego obiecać - oświadczył Jarosław Kaczyński (73 l.). Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o zmianach w sztandarowym programie PiS!

51 proc. głosów przeciw i 37 proc. za podniesieniem 500 plus do 800 zł to wyraźny sygnał dla partii rządzącej. Zdaniem prof. Henryka Domańskiego sprzeciw Polaków wobec tego pomysłu wynika ze zmiany myślenia o programie. - Polacy dobrze już wiedzą, że samo podnoszenie 500 plus do 800 zł nic nie da, bo 500 plus powinno być zróżnicowane w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim od poziomu zamożności. Nie wszyscy powinni dostawać po 500 zł.. Po drugie: koszty waloryzacji ponieśliby wszyscy. To przejaw tego myślenia racjonalnego, ludzie wiedzą, że to przeciwko ekonomii – mówi nam socjolog.

500 plus bez waloryzacji? Polacy przeciwni. Prof. Henryk Domański: To nie oddziałuje jak 7 lat temu

Ekspert wskazuje też na wypalenie się propozycji socjalnych. - Wydaje mi się, że polityka prosocjalna rządu już się zdewaluowała, przestała być takim atutem. I to niezależnie od tego myślenia ekonomicznego. Już się ludzie do tego stopnia przyzwyczaili, że skuteczność tej polityki doszła do takiego punktu krytycznego, czyli prawa marginalnej użyteczności, gdzie kolejne działanie, kolejny pakiet proponowany przez rząd nie oddziałuje, jak oddziaływał 7 lat temu. To jest dodatkowym elementem – podsumowuje prof. Domański.

Polacy racjonalnie przyzwyczaili się do 500 plus. Program nie ma już takiego oddziaływania politycznego

500 plus weszło w życie 1 kwietnia 2016 roku. Wówczas poparcie dla PiS wystrzeliło dzięki programowi, ale dzisiaj podobne propozycje nie mają już takiego wpływu. - Już się ludzie do tego stopnia przyzwyczaili, że skuteczność tej polityki doszła do takiego punktu krytycznego, czyli prawa marginalnej użyteczności, gdzie kolejne działanie, kolejny pakiet proponowany przez rząd nie oddziałuje, jak oddziaływał 7 lat temu. To jest dodatkowym elementem - podkreśla prof. Henryk Domański.

Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 18-19 października na grupie 1068 dorosłych Polaków. PT

Sondaż. Czy Polacy chcą podniesienia 500 plus do 800 zł?

i

Autor: SE
Sonda
Czy waloryzacja 500 plus powinna nastąpić jeszcze w tym roku?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - Włodzimierz Cimoszewicz

Rozdawanie pieniędzy już nie działa? Realny dochód Polaków będzie spadać!

Posłuchaj rozmowy z ekonomistą!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany