Ryszard Terlecki / Weronika Smarduch

i

Autor: Elekes Andor, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Twitter: Weronika Smarduch Ryszard Terlecki w Nowym Sączu zmierzy się z córką wójta

Wybory 2023

Pojedynek Ryszarda Terleckiego z córką wójta w Nowym Sączu. Kim jest Weronika Smarduch?

2023-09-08 12:25

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, który w poprzednich wyborach parlamentarnych startował jako „dwójka” z Krakowa, tym razem został „jedynką” w Nowym Sączu. Jego przeciwniczką w okręgu nr 14 będzie debiutująca w wyborach do Sejmu działaczka Platformy Obywatelskiej Weronika Smarduch, córka wójta Nowego Targu. Kim jest kandydatka Koalicji Obywatelskiej, która wystartuje z pierwszej pozycji w wyborach 2023? Sprawdźcie, jakie jest jej doświadczenie.

Wybory 2023. Ryszard Terlecki w Nowym Sączu zmierzy się z córką wójta

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji, od 2015 przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, znalazł się na pierwszej pozycji list wyborczej PiS w Nowym Sączu. Przeciwniczką tego doświadczonego polityka będzie po stronie opozycji będzie debiutująca w wyborach parlamentarnych Weronika Smarduch. Czy kandydat partii rządzącej poradzi sobie z „jedynką” Koalicji Obywatelskiej?

Przypomnijmy, że w poprzednich wyborach parlamentarnych Ryszard Terlecki, pomimo drugiej pozycji na liście PiS w Krakowie, odnotował słaby wynik. Zebrał 10,3 tysiąca, co było dopiero piątym wynikiem w okręgu nr 13. Szefa klubu PiS wyprzedzili: Małgorzata Wassermann, Andrzej Adamczyk, Jarosław Gowin oraz Jacek Osuch. Jednak Terlecki nie miał problemów z dostaniem się do Sejmu, gdyż jego ugrupowanie zdobyło w Krakowie 6 mandatów.

Wybory 2023. Kim jest Weronika Smarduch, „jedynka” Koalicji Obywatelskiej w Nowym Sączu?

Weronika Smarduch, która rozpoczyna listę KO w okręgu nowosądeckim, a jej głównym rywalem w pojedynku pomiędzy PiS a opozycją będzie Ryszard Terlecki, jest wiceprzewodniczącą zarządu Platformy Obywatelskiej w Małopolsce i przewodniczącą Platformy w powiecie nowotarskim. Z zawodu jest analitykiem i kontrolerem finansowym. Weronika Smarduch pochodzi z Łopusznej w powiecie nowotarskim, rodzinnej miejscowości księdza Józefa Tischnera. Jest córką Jana Smarducha, wieloletniego wójta gminy Nowy Targ.

Weronika Smarduch w swój start w wyborach parlamentarnych promuje hasłami: „Nie czekajmy dłużej! Przyszedł czas na realną zmianę. Państwa zaufanie pozwoli mi działać w Sejmie i reprezentować Sądecczyznę i Podhale”. W jej mediach społecznościowych możemy przeczytać, że jej celem jest odbudowa zaufania do Platformy Obywatelskiej za sprawą koalicji międzypokoleniowej. „Jesteśmy międzypokoleniową siłą, która zadba, żeby tradycja i innowacja były synergicznym napędem naszej Polski” – napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Obietnice wyborcze polityków. Co obiecywał nam Kaczyński, Tusk czy Wałęsa?

Pytanie 1 z 10
Leszek Miller podczas kampanii wyborczej w 2001 roku przebił chyba wszystkich. Stwierdził, że wszystko, co obiecuje SLD, zostanie spełnione, nawet:
Wieczorny Express - Budka