Policja, radiowóz

i

Autor: Karol Serewis

Pojazdy uprzywilejowane. Jakie mają uprawnienia?

2017-02-13 12:15

Jakie pojazdy są pojazdami uprzywilejowanymi? Jakie mają uprawnienia? - Uczestniczenie w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, wykonywanie zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To tylko niektóre sytuacje, w których służby używają sygnałów pojazdu uprzywilejowanego - przypomina i wyjaśnia policja.

Policja przypomina i wyjaśnia, jakie pojazdy wchodzą w grupę "pojazdów uprzywilejowanych". Według definicji "pojazd uprzywilejowany" to: - Pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Ale nie tylko, bo "pojazdami uprzywilejowanymi" zwane są też te samochody, które jadą w kolumnie, gdzie pierwsze auto prowadzące kolumnę i kończący: - Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Wówczas wszystkie pojazdy poruszające się pomiędzy nimi, nawet jeżeli nie wysyłają żadnych sygnałów, uważa się za uprzywilejowane. Przepisy zabraniają również wjeżdżania między znajdujące się w kolumnie pojazdy - podaje policja.

Zobacz: Wypadek Szydło. Wątpliwości i znikający świadkowie

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym, co może, jakie ma uprawnienia?

Osoba, która kieruje pojazdem uprzywilejowanym nie musi stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów, przede wszystkim jednak musi zachować szczególną ostrożność. Co to oznacza w praktyce?  Kierującego pojazdem uprzywilejowanym nie obowiązują m. in. ograniczenia prędkości, może wjechać „pod prąd”, wyprzedzać w miejscach gdzie obowiązuje taki zakaz, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Jak zachować się, gdy drogą jedzie pojazd uprzywilejowany?

Jak na pojazdy uprzywilejowane mają reagować inni uczestnicy ruchu, kierowcy i piesi? Jeśli chodzi o kierujących na drodze, to: - Obowiązani są ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy także pieszych znajdujących się na drodze. Oznacza to, że stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Istnieje też zakaz o niewyprzedzaniu pojazdów uprzywilejowanych w obszarze zabudowanym. Co do pieszych: - Piesi powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli maja zielone światło lub już znajdują się na przejściu.