Anna Roszczak

i

Autor: Dariusz Kucharski/SUPER EXPRESS Anna Roszczak

Podwyżka składek na ZUS dobije mikrofirmy! Anna Roszczak z Łodzi: klienci kupują mniej, a nas się obciąża kosztami

2022-06-27 19:10

To z pewnością złe wieści dla samozatrudnionych. Od nowego roku aż o 187 zł, czyli o 15,5 proc., zdrożeje składka na ZUS płacona przez ponad milion osób prowadzących działalność gospodarczą. – Biznesy prowadzi się coraz gorzej, więc może być ciężko to wszystko udźwignąć. Klienci kupują mniej, a nas się obciąża większymi kosztami - mówi Anna Roszczak z Łodzi, właścicielka sklepu zoologicznego.

Od 2023 r. składka na ZUS wzrośnie o 187 zł

Drożyzna dokucza przedsiębiorcom, którzy muszą ponosić wysokie koszty prowadzenia biznesu. Mikroprzedsiębiorcy z przerażeniem patrzą więc na zapis w ustawie budżetowej na przyszły rok o podwyżce składek na ZUS. Podwyżka będzie rekordowa, bo wyniesie 187 zł mies. – Porozdawali pieniądze na prawo i lewo, więc dziurę jakoś muszą załatać. A jak to zrobić? Podnieść składkę ZUS – żali się Anna Roszczak (35 l.), właścicielka sklepu zoologicznego w Łodzi.

Polacy nie wierzą w spadek inflacji. Ekspert: "To bardzo niebezpieczne" SONDAŻ

Podwyżka zabije wiele małych firm

Niezadowolony jest też Marek Popławski (48 l.), fotograf z Białegostoku. – Jeszcze do końca nie stanąłem na nogi po covidowych obostrzeniach, a rząd już zapowiada kolejne obciążenia. Tak ogromna podwyżka składek zabije wiele takich jednoosobowych firm jak moja – mówi pan Marek.

Express Biedrzyckiej - dr Anna Materska-Sosnowska: Kaczyński nadal boi się Tuska

Przedsiębiorcy przerzucą koszty na klientów

Inny przedsiębiorca, Kuba Guzowski z Warszawy, który zajmuje się doradzaniem firmom, zapowiada, że podwyższy stawki za usługi. – Będę musiał przerzucić podwyżki na klientów, tylko nie wiem, czy to zaakceptują. Jeśli wszyscy będą podnosić stawki, wpadniemy w spiralę inflacyjną i recesja gotowa! – ostrzega przedsiębiorca.

Dostałeś SMS o wyłączeniu prądu? Absolutnie nie klikaj w link!

Ekonomista Marek Zuber (50 l.) nie szczędzi słów krytyki wobec zapowiedzianej podwyżki stawek. – Rząd traktuje przedsiębiorców jak chłopców do bicia. To, że ktoś ma kilkanaście tys. zł dochodu, nie znaczy, że jest milionerem, którego można obciążać daninami – stwierdził.

Agnieszka Spychała (35 l.), właścicielka sklepu w Bolesławcu: – Niby 187 zł to nie majątek, ale rocznie to daje ok. 2 tys. zł dodatkowych opłat. Mamy szalejącą inflację, klientów jest coraz mniej. Część firm może zwiększyć ceny, a to nic dobrego nie przyniesie. Apeluję do rządu, aby wstrzymał się z dokładaniem opłat.

Sonda
Czy z powodu wysokiej inflacji rząd powinien zawiesić podwyżki danin?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE