Tusk vs Kaczyński

i

Autor: Czarek Sokolowski/AP; Art Service/Super Express

Kampania wyborcza

PiS przegrywa w sondażu z PO. O co spytano Polaków?

2023-09-24 11:43

"Bezpieczeństwo" to najpopularniejsze słowo tej kampanii, odmieniane przez wszystkie przypadki od lewej do prawej strony polskiej sceny politycznej. SW Research dla rp.pl przeprowadził sondaż i zapytał wyborców o to pod jakimi rządami, której partii Polska byłaby najbezpieczniejsza. Wygląda na to, że strategia retoryki partii rządzącej jest nieskuteczna. Co odpowiedzieli Polacy?

Osoby z wyższym wykształceniem wskazują na PO

Zdaniem ankietowanych przez SW Research najwięcej, bo 25,4 proc. badanych - wskazało PO; 23,9 proc. respondentów wskazało na PiS; 9 proc. badanych uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Lewicy; Konfederację wskazało 8,6 proc. ankietowanych; 5,8 proc. badanych uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Polski 2050; 2,7 proc. respondentów wskazało na PSL; 4 proc. uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami innej, niewymienionej wśród odpowiedzi partii; 20,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

Cytowana przez rp.pl, Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research, wskazuje, że to osoby z wyższym wykształceniem przede wszystkim wskazywały na PO jak najlepszego gwaranta bezpieczeństwa (29 proc. ankietowanych).

-Takiego samego zdania są niemal cztery osoby na dziesięć (38 proc.) z dochodem powyżej 5 tys. zł netto. Co trzeci respondent z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców uważa, że Polska byłaby najbezpieczniejsza pod rządami Platformy Obywatelskiej i 32 proc. w wieku powyżej 50 lat - dodaje Bodzon z pracowni SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19-20 września 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

DO BERLINA! Kaczyńskiemu daj BUZI! Polakom puściły nerwy | Komentery

Quiz. Ci aktorzy, piosenkarze i sportowcy byli posłami. Pamiętasz, kto zasiadał w Sejmie?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Piotr "Liroy" Marzec był posłem?
Nasi Partnerzy polecają