Jarosław Kaczyński

i

Autor: ART SERVICE Jarosław Kaczyński

Wybory parlamentarne 2023

PiS ma powód do świętowania, a opozycja do zmartwień. Nowy sondaż przed wyborami 2023 nie pozostawia złudzeń

Chociaż przez drożyznę biedniejemy, to poparcie dla PiS nie spada, tylko rośnie. Dziś na partię Jarosława Kaczyńskiego (74 l.) chce zagłosować 34,76 proc. Polaków – tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu”. To oznacza, że gdyby wybory 2023 odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS by je wygrał. Według ekspertów, rząd opanował kryzys energetyczny, a opozycja niczym się ostatnio nie wykazała.

Spis treści

  1. Sondaż wyborczy 2023. 34,76 proc. poparcia dla PiS
  2. Zobacz wyniki nowego sondażu wyborczego dla "Super Expressu":
  3. Prof. Antoni Dudek: Opozycja nie jest alternatywą

Sondaż wyborczy 2023. 34,76 proc. poparcia dla PiS

Grudniowy sondaż poparcia dla partii politycznych wskazał, że notowania PiS spadają – wyniosły nieco ponad 30 proc. i był to najgorszy wynik tej partii od lat. Eksperci prognozowali, że nowy rok przyniesie pogłębienie tej tendencji, gdyż szaleje inflacja, a do ceny energii i gazu dostawcy doliczają teraz dodatkowo 23 proc. VAT. Okazuje się, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma powód do zadowolenia. Według sondażu dla "Super Expressu" na PiS chce dziś zagłosować 34,76 proc. ankietowanych – to o 4 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu. Jednocześnie nie wzrosły notowania partii opozycyjnych. To oznacza, że gdyby wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS zapewniłby sobie trzecią kadencję.

Zobacz wyniki nowego sondażu wyborczego dla "Super Expressu":

31.01. sondaz

i

Autor: SE

Prof. Antoni Dudek: Opozycja nie jest alternatywą

Prof. Antoni Dudek (57 l.), politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, tłumaczy, że przyczyn rosnących notowań PiS jest kilka. 

Po pierwsze, ludzie spodziewali się, że zima będzie trudniejsza niż jest, więc psychologicznie Polacy zostali przygotowani na kryzys. Kryzys węglowy udało się opanować. Po drugie, opozycja jest w stanie rozproszenia i zajmuje się sama sobą. Ludzie chcieliby zaś zobaczyć na opozycji jakąś alternatywę. Po trzecie, PiS zapewnia, że uzyska pieniądze z KPO. Z kolei PO osiągnęła apogeum pod rządami Tuska a jej szef ma duży elektorat negatywny - komentuje ekspert, prof. Antoni Dudek.

Dodajmy, że badanie zostało zrealizowane w dniach 28–29 stycznia na próbie 1088 dorosłych Polaków. 

Sonda
Na kogo dziś byś zagłosował w wyborach parlamentarnych?
Politycy od Kuchni - Michał Kamiński o sprawach politycznych
Listen on Spreaker.