Spis treści
- Wybory 2023. Czy Polacy wezmą w nich udział?
- PiS liderem sondażu wyborczego. Kto jeszcze wszedłby do Sejmu?
- Wyborcy są niezdecydowani
- Badanie CBOS. "Aktualne problemy i wydarzenia"
Wybory 2023. Czy Polacy wezmą w nich udział?
Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się na początku roku, udział w nich wzięłoby niespełna trzy czwarte dorosłych Polaków (74 proc.). Porównując aktualne deklaracje z tymi z grudnia ubiegłego roku deklaracje pójścia na wybory 2023 i głosowania w nich obniżyły się o 3 pkt. proc.
Nie zmienił się natomiast odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.). Wzrosła liczba respondentów z góry rezygnujących z udziału w wyborach parlamentarnych (13 proc., wzrost o 3 pkt proc).
PiS liderem sondażu wyborczego. Kto jeszcze wszedłby do Sejmu?
Zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów zadeklarowało 32 proc. wybierających się na wybory (wzrost o 1 pkt proc.).
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska popierana przez 22 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 1 pkt proc.).
Największą zmianą odnotowaną w tym miesiącu jest spadek poparcia dla zamykającej podium w sondażu Polski 2050 Szymona Hołowni. W styczniu na ugrupowanie chce głosować 7 proc. wybierających się na wybory (spadek o 4 pkt. proc.).
Niemal tyle samo głosów uzyskała w tym miesiącu Konfederacja WiN, mająca wśród zdeklarowanych wyborców 7 proc. zwolenników (o 1 pkt proc. więcej niż w grudniu).
Wyborcy są niezdecydowani
Gdyby wybory 2023 odbywały się już teraz, pozostałe ugrupowania mogłyby mieć problem z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do parlamentu.
5 proc. deklarujących swój pewny udział w głosowaniu oddałoby głos na Lewicę (wzrost o 1 pkt proc.). Na PSL-Koalicję Polską zagłosowałoby 3 proc. potencjalnych wyborców (spadek o 1 pkt proc.). W tym miesiącu swoich zwolenników znalazły jeszcze Kukiz’15 oraz Porozumienie (po 1 proc. głosów).
Bez zmian pozostaje odsetek niezdecydowanych wyborców – niespełna jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie, na które ugrupowanie oddałaby swój głos (18 proc.). Nie zmienił się również odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji politycznych - wciąż wynosi 4 proc.
Badanie CBOS. "Aktualne problemy i wydarzenia"
Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Zastosowano procedurę mxed-mode, każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 9 do 22 stycznia 2023 roku na próbie liczącej 1028 osób (w tym: 59,5 proc. metodą CAPI, 21,8 proc. – CATI i 18,7 proc. – CAWI).