Papież rocznica pontyfikatu

i

Autor: BP KEP

Jan Paweł II

Pedofilia w kościele. Papież Franciszek: w tamtych czasach wszystko było tuszowane

2023-03-12 19:02

— W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane — powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nación". Papież odniósł się w ten sposób do zarzutów o tuszowanie pedofilii przez Jana Pawła II.

- Kiedy wybuchł skandal bostoński, Kościół zaczął przyglądać się problemowi. Od tego momentu Kościół był zawsze bardzo wierny w wyjaśnianiu spraw — powiedział papież Franciszek w rozmowie z watykańską korespondentką dziennika „La Nacion” Elisabetta Piqué. W poniedziałek w TVN 24 został wyemitowany reportaż "Franciszkańska 3", dotyczący tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży.

- Wcześniej rozwiązaniem było przeniesienie księdza, a co najwyżej "zmniejszenie jego roli", jeśli nie było rozwiązania, ale bez skandalu. Według danych międzynarodowych dzieje się tak w 42 proc. przypadków w rodzinie i w sąsiedztwie. Potem dochodzi do tego szkoła. I nawet dzisiaj jest to ukrywane, aby nie wywoływać konfliktu, jest to sposób postępowania. Kościół też tak robił, żeby to zakryć, wyciszyć. Czasami nie było innego wyjścia, jak tylko rozwiązać problem definitywnie, ale to oznaczało wysłanie tego gdzieś indziej. Więc epokę trzeba czytać z hermeneutyką danego czasu — dodał Franciszek. 

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?
Tomasz Terlikowski: Poziom ignorancji papieża zaskakuje
Listen on Spreaker.