Senat. Senacka komisja ds. Pegasusa rozpoczyna prace

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Senat. Senacka komisja ds. Pegasusa rozpoczyna prace

Wybory parlamentarne

Pakt senacki. Kiedy Lewica przedstawi liczbę nazwisk?

2023-08-16 18:02

W czwartek o godz. 11 planujemy ogłoszenie paktu senackiego - poinformował PAP negocjujący w imieniu Lewicy pakt senacki sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek. Zastrzegł jednocześnie, że godzina ogłoszenia paktu może ulec jeszcze zmianie.

Wieczorek pytany przez PAP, kiedy można się spodziewać ogłoszenia paktu senackiego odparł: "Plan jest taki, żeby jutro to zrobić o godz. 11". Ale - jak dodał - "jeszcze będziemy to potwierdzać, bo godziny mogą się zmienić ze względu na liderów partii opozycyjnych, którzy będą ten pakt prezentować".

Pod koniec lutego przedstawiciele: KO, Polski 2050, Nowej Lewicy, PSL oraz Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski" podpisali deklarację zawarcia w najbliższych wyborach parlamentarnych tzw. paktu senackiego. Zakłada on, że ugrupowania te nie będą wystawiać przeciw sobie kandydatów w wyborach do Senatu, ale we wszystkich okręgach wystawią wspólnych kandydatów. Będą oni wywodzić się ze wszystkich ugrupowań w proporcji proporcjonalnej do sondażowego poparcia dla każdego z nich oraz przy uwzględnieniu największych szans w określonym okręgu. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Sonda
Interesujesz się polityką?
Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI, Ewa PIETRZYK-ZIENIEWICZ, Mirosław OCZKOŚ RUNDA 2