Orędzie noworoczne prezydenta. Andrzej Duda mocno o galopującej inflacji

2021-12-31 20:53
Orędzie Andrzeja Dudy
Autor: JAKUB SZYMCZUK/KPRP Orędzie Andrzeja Dudy

O pandemii, ustawie obniżającej akcyzę na prąd i paliwa, kwitnącej gospodarce, inflacji, z którą zmaga się świat, wielkich inwestycjach, bezpieczeństwie Polski i roku pełnym wyzwań mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu noworocznym

„Kończący się rok 2021 postawił przed nami wiele trudnych wyzwań” - powiedział. Padły słowa o pandemii koronawirusa, z którą zmagamy się kolejny rok oraz jej wpływie na naszą codzienność. „Wielu Polaków pozbawiła zdrowia, a co gorsze, także i życia” - stwierdził Andrzej Duda – i przekazał wyrazy współczucia wszystkim, którzy z powodu pandemii stracili swoich bliskich.Przy okazji podziękował lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym walczącym o zdrowie i życie Polaków. Wygłosił też apel dotyczący szczepień przeciw COVID-19, do wszystkich niezaszczepionych. „Państwo polskie zapewniło szczepionki każdemu, kto chce skorzystać z tej możliwości” - powiedział, i dodał: „Skorzystajmy z tej najlepszej możliwości ochrony życia i zdrowia swojego, ale także i innych.

Orędzie Prezydenta RP
Mateusz Morawiecki granica
Autor: KPRM

Inflacja skutkiem pandemii

Kolejnym tematem poruszonym w orędziu była inflacja. „ Długotrwałe skutki pandemii to także rosnąca inflacja” - stwierdził prezydent. Przy okazji pochwalił decyzje rządu, dzięki którym udało się obronić miejsca pracy. „Bezrobocie jest w naszym kraju najniższe od wielu lat” - zauważył, i podkreślił, że Polska gospodarka powróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu, a wielkie inwestycje infrastrukturalne są kontynuowane. „Cały świat zmaga się dziś z niespotykanym od wielu lat wzrostem cen. To także jedno z głównych zmartwień polskich rodzin” - zauważył. Następnie przywołał podpisaną przez siebie ustawę obniżającą akcyzę na prąd i paliwa, i zapewnił, że jest to działanie skutecznie chroniące portfele obywateli.

Sylwester u Kaczyńskiego. Nie uwierzysz, kto pojawił się pod domem prezesa PiS

Andrzej Duda z małżonką odwiedzili żołnierzy na granicy
Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS Andrzej Duda z małżonką odwiedzili żołnierzy na granicy

O ataku hybrydowym

Andrzej Duda napomknął, że w mijającym roku Polska stała się celem ataku hybrydowego sterowanego przez reżim Łukaszenki, po czym wyraził uznanie dla „szybkiej i zdecydowanej reakcji”oraz poświęcenia tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, żołnierzy, policjantów i strażaków.„Udowodniliśmy, że potrafimy skutecznie zadbać o nasze bezpieczeństwo, ale także i o bezpieczeństwo europejskiej wspólnoty” – zapewnił. Następnie przyznał, że Polska jest wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.„Osobiście rozmawiałem w ostatnich tygodniach z wieloma światowymi przywódcami, zawsze spotykałem się z całkowitym zrozumieniem i pełnym uznaniem dla naszych działań” – oświadczył prezydent.

Niezależnie od różnic i poglądów

Mówiąc o wyzwaniach nadchodzącego roku zapewnił, że „To, co nas, Polaków, łączy, jest mocniejsze i trwalsze niż to co nas dzieli”.Na koniec prezydent Polski złożył „z głębi serca płynące życzenia byśmy niezależnie od różnic, poglądów i spraw, które nas dzielą, a także głębokich emocji, które często nam towarzyszą potrafili ze sobą rozmawiać, podać sobie rękę, uśmiechnąć się do siebie nawzajem”.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE