szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

Odszkodowania dla osób z odczynami poszczepiennymi. Sejm zajmie się funduszem kompensacyjnym. Co to jest?

2021-12-01 11:36

Odszkodowania dla osób, u których pojawią się odczyny poszczepienne. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że 8 grudnia Sejm zajmie się projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym. Co to znaczy? Fundusz kompensacyjny ma gwarantować odszkodowania osobom, u których wystąpią odczyny poszczepienne.

Będą pieniądze dla osób, u których wystąpiły odczyny poszczepienne? Jedne z posłów Koalicji Obywatelskiej zapytał wiceministra w Sejmie o to, kiedy pojawi się projekt regulacji dotyczący utworzenia Funduszu Kompensacyjnego, "który miał zachęcić do szczepień". Przypomniał, że po spotkaniu w piątek z klubami i kołami parlamentarnymi wiceminister obiecał, że taki akt pojawi się w poniedziałek, 29 listopada i nadal go nie ma. Dodał, że taki projekt w kwietniu był przygotowany przez ministra zdrowia. Trafił do Sejmu w sierpniu.

Poseł Marek Hok zwrócił się do wiceministra zdrowia: - Ta ustawa trafiła do Sejmu 2 sierpnia. Został jej nadany numer 1449 i do dnia dzisiejszego nie mamy tego druku w pracach komisji (...) W związku z tym mam pytanie, kiedy wreszcie ta ustawa, która też jest spóźniona o parę miesięcy, bo i tak już dziś nie zachęci do szczepień, będzie procedowana w polskim parlamencie, w komisji zdrowia? - zapytał poseł.

ZOBACZ>>>Adam Niedzielski o wariancie Omikron: "Game changer". Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021

Wiceminister Waldemar Kraska odpowiedział, że "8 grudnia będzie pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu". Rząd w lipcu przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw. Na mocy tej regulacji miał m.in. powstać Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, zapewniający pacjentom środki prawne, które umożliwiałyby szybkie uzyskanie świadczenia pieniężnego w związku z zaistniałymi działaniami niepożądanymi spowodowanymi przez podanie szczepionki.

Co to jest fundusz kompensacyjny? Ile wyniesie świadczenie?

Fundusz kompensacyjny miały być uzyskiwany na drodze decyzji administracyjnej Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami maksymalnie 60-dniowym terminie na rozpatrzenie wniosku.

Świadczenie kompensacyjne miało mieć charakter zryczałtowanej kwoty. Jej wysokość uzależniona byłaby przede wszystkim od długości okresu hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego założono na poziomie 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej od 14 do 30 dni, górny zaś w kwocie 100 tys. zł w razie hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

DOWIEDZ SIĘ>>>Nie zaszczepiłeś się? Uważaj! Ministerstwo Zdrowia zajmie się sceptykami. Decyzja zapadła

Fundusz kompensacyjny - szczegóły 

W przypadku wstrząsu anafilaktycznego, wymagającego obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym albo izbie przyjęć lub hospitalizacji do 14 dni, świadczenie wynosiłoby 3 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym miały być objęte działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych po 26 grudnia 2020 r., w przypadku szczepień przeciw COVID-19, tj. które wystąpiły jeszcze przed wejściem w życie przepisów oraz pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

CZYTAJ>>>Koronawirus 1.12.2021. Ujawniono szokujące liczby. Kolejny rekord czwartej fali! [RAPORT 1 GRUDNIA]

Projektodawcy założyli, że głównym źródłem finansowania funduszu byłyby wpłaty na jego rachunek bankowy, dokonywane przez firmy farmaceutyczne, hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach programu szczepień ochronnych.

Sedno Sprawy - Adam Niedzielski
Sonda
Czy uważasz, że za odczyny poszczepiennie powinno przysługiwać odszkodowania?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE