Międzynarodowy Dzień Pamięci

Obchody wyzwolenia Auschwitz. Kilkadziesiąt delegacji zagranicznych w Polsce

2025-01-26 21:45

27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystościach w Krakowie wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Krakowie w niedzielę zaczęli pojawiać się przedstawiciele najwyższych władz 54 krajów, które zadeklarowały swój udział obchodach 80 rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau. Już od samego rana służby były postawione w stan najwyższej gotowości, czasowo były zamykane ulice, a w mieście słychać było dźwięk syren. Większość z delegacji zatrzymała się w Sheratonie nieopodal Wawelu, przed hotelem porządku strzegła żandarmeria wojskowa i funkcjonariusze SOP–u.

Od godziny 17 na krakowskim Kazimierzu trwały przygotowania do kolacji, organizowanej przez społeczność żydowską, w której mieli wziąć udział królowie i prezydenci państw z Europy a także reprezentanci państw z całego świata. Wśród zaproszonych gości dostrzegliśmy również jednego z najbogatszych Polaków, Rafała Brzoskę. W samych obchodach swój udział zapowiedziało 54 delegacje w tym 7 par królewskich m.in z Danii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Niderlandów a także Król Zjednoczonego Królestwa Karol III. Kolacja miała charakter prywatny, odbyła się w Starej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca.

Szefowa KE: nie zapomnimy sześciu milionów Żydów i wszystkich ofiar Holokaustu

Nigdy nie zapomnimy sześciu milionów Żydów zamordowanych z zimną krwią i wszystkich ofiar Holokaustu - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niedzielę, w przeddzień 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

"Teraz, gdy odchodzą ostatni ocaleni, naszym obowiązkiem jako Europejczyków jest pamiętać o niewypowiedzianych zbrodniach i czcić pamięć ofiar" - podkreśliła von der Leyen we wpisie na platformie X.

Udział w poniedziałkowych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau potwierdziło 60 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych. Głównymi gośćmi będą ocaleni, których przyjedzie około 50.

W Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem Holokaustu, w ciągu prawie pięciu lat zginęło ok. 1,1 mln ludzi z blisko 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90 proc. z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy.

Quiz. II wojna światowa. Sprawdź, co wiesz o największym konflikcie zbrojnym w historii
Pytanie 1 z 10
1 września 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. Kto był wówczas Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych?
Polityka SE Google News
Autor:
DUDEK o polityce
PRAWDA O APARTAMENTACH NAWROCKIEGO, ORĘDZIE STANOWSKIEGO I PROBLEMY TRZASKOWSKIEGO! | DUDEK o polityce