Jarosław Kaczyński

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Wybory 2023

Nowy sondaż partyjny. PiS musi się mieć na baczności! Liczby nie kłamią

2023-02-06 8:01

W 2023 roku w Polsce dobędą się wybory parlamentarne. Dlatego każdy nowy sondaż partyjny jest bardzo ważny dla polityków, ponieważ pokazuje nastawienie społeczeństwa. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje jasno, że PiS musi się mieć na baczności! Wyniki sondażu wskazują, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to PiS miałby zbyt mało mandatów, by sprawować władzę.

Wybory w Polsce. Gdyby odbyły się teraz, liderem byłoby PiS

Wybory 2023 mogą zaskoczyć. Wybory w Polsce zaplanowane są na jesień. Jednak, gdyby miały się odbyć w najbliższym czasie, to okazuje się, że obecna władza mogłaby mieć kłopot z zebraniem wystarczającej do samodzielnego rządzenia liczby mandatów. W najnowszym sondażu partyjnym przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski, wynika, że PiS uzyskał 34,6 proc. głosów, Koalicja Obywatelska zdobyła 28 proc., a trzecie miejsce zajęła Lewica z poparciem 9,1 proc. Kolejne miejsca przypadło Polsce 2050 Szymona Hołowni (wynik 8,1 proc.), dalej znalazła się Konfederacja (5,2 proc.) oraz PSL z wynikiem 5,1 proc. Pierwszy raz w sondażu uwzględniono też Porozumienie wspólnie z AgroUnią, nowe ugrupowanie mogłoby liczyć na poparcie 1,9 proc. głosujących.

PiS wygrywa, ale nie rządzi

W przeliczeniu na mandaty wynika, że chociaż Prawo i Sprawiedliwość jest liderem sondażu, to jednak miałoby kłopot z wystarczającą liczbą mandatów potrzebnych do rządów prawicy. Dla Wp.pl mandaty przeliczył prof. Jarosław Fils. Co wynikło z jego wyliczeń? Nawet połącznie z Konfederacja nie może zagwarantować samodzielnego rządzenia: 

  • PiS - 203 miejsca
  • KO - 160
  • Lewica - 38
  • Polska 2050 - 32
  • Konfederacja - 13
  • PSL-KP - 13
  • mniejszość niemiecka - 1
Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
J. GRABIEC: PiS SFAŁSZUJE WYBORY? SĄ GOTOWI DO TAKICH DZIAŁAŃ

Przez zamieszanie z KPO Polska traci historyczną szansę?

Jan Grabiec ostrzega: możemy nie zdążyć wykorzystać tych pieniędzy. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają