Poza partią Jarosława Kaczyńskiego (wynik lepszy od grudniowego o 2 pkt proc.) do Sejmu weszłyby: Platforma Obywatelska (14%, spadek o 3 pkt proc.), Nowoczesna (7%, bez zmian), Kukiz'15 (7%, bez zmian) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (5%, wzrost o 1 pkt proc.). Wynik PO ironicznie skomentował dziennikarz Robert Mazurek w rozmowie z Grzegorzem Schetyną:
Robert #Mazurek śpiewa G. @SchetynadlaPO w #RozmowaRMF o wynikach sondażowych: 14 procent, tylko nie płacz proszę @RMF24pl pic.twitter.com/uIfUgR4iNS
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) 23 stycznia 2018
Według styczniowego sondażu, na Polskie Stronnictwo Ludowe zagłosowałoby 4% ankietowanych (to o 1 pkt proc. mniej niż w grudniu), a na partię Wolność i partię Razem - po 2% badanych (w przypadku Wolności notowanie się nie zmieniło, Razem zyskała 1 pkt proc.). 16% uczestników badania nie potrafiło jednoznacznie określić się w tej kwestii.
Eksperci Kantar Public zwrócili uwagę na fakt, że w porównaniu z grudniem mniej osób zadeklarowało udział w wyborach. Zanotowano w tej sprawie spadek o 6 pkt proc. Co więcej, o 4 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które "zdecydowanie" nie wzięłyby udziału w wyborach.
Kantar Public przeprowadził sondaż między 12 a 17 stycznia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1006 dorosłych mieszkańców Polski. Preferencje partyjne badano w grupie 596 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach parlamentarnych.
Zobacz także: Pierwszy sondaż partyjny w 2018 roku. Scena polityczna zabetonowana?