Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Paweł Jaskółka/SUPER EXPRESS, Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

WYNIKI POKAZUJĄ PRAWDĘ

Nowy sondaż. Kaczyński czy Tusk, którego wolą słuchać Polacy? Znamy odpowiedź

2022-10-21 16:47

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk od wielu tygodni jeżdżą po Polsce i spotykają się ze społeczeństwem. Chociaż do wyborów jeszcze daleko, to główni polityczni rywale już działają. Jak ich występy odbierają ludzie? Niemal połowa Polaków nie lubi słuchać przemówień Donalda Tuska (65 l.) ani Jarosława Kaczyńskiego (74 l.)! – Intuicyjnie uważamy, że liderzy powinni być od rządzenia, nie od wiecowania – tłumaczy prof. Rafał Chwedoruk (53 l.).

Kogo wolą słuchać Polacy: Kaczyńskiego czy Tuska? Nowy sondaż wskazuje, jak jest

Od lat liderzy dwóch największych partii w Polsce kuszą wyborców swoim porywającymi przemówieniami i płonnymi wystąpieniami. Tym bardziej teraz, bo chociaż do wyborów jeszcze kawał czasu, to Jarosław Kaczyński i Donald Tusk już jeżdżą po Polsce. Niemal w każdy weekend prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz szef Platformy Obywatelskiej, spotykają się z Polakami. Pojawiają się w kilku miejscowościach, by odwiedzić jak największą liczbę osób. Każdy z nich przedstawia swoje poglądy, komentuje polityczną rzeczywistość, nie brakuje też wzajemnych oskarżeń i mocnych słów. Jak to wszystko postrzegają Polacy? Instytut Badań Pollster zapytał 1068 dorosłych Polaków, kogo wolą słuchać: Tuska czy Kaczyńskiego. I tu zaskoczenie! W sondażu przeprowadzonym 18–19.10.22 r. na zlecenie Super Expressu, co czwarty respondent wskazał na Donalda Tuska (27 proc.), co piąty na Jarosława Kaczyńskiego (17 pro.), a co drugi (48 proc.)... żadnego!

Jak tłumaczą to eksperci? Politolog, który doskonale potrafi rozgryźć polityczne sprawy, ocenił to dla nas. – Olbrzymia część Polaków ceni bardziej zgodę niż konflikt, stąd trochę lepszy wynik Tuska, który aż tak nie dzieli podczas wystąpień. Ale tych dwóch polityków jest kojarzonych z wiecznym sporem, wieczną wojną, stąd potrzeba nowych twarzy – twierdzi prof. Rafał Chwedoruk. 

Sondaż. Kogo wolą słuchać Polacy?

i

Autor: SE
PiS świetnie sobie radzi w sondażach. Anna Siewierska-Chmaj: nie wychowaliśmy społeczeństwa obywatelskiego [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]
Sonda
Zamierzasz wziąć udział w wyborach w 2023 roku?