Granica polsko-białoruska.

i

Autor: Twitter MSWiA zdjęcie ilustracyjne

O co chodzi?

Nowe plany ws. zapory na granicy. Decyzja została podjęta

2024-03-20 22:04

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek poinformował o nowych planach dotyczących zmian w zaporze na granicy polsko-białoruskiej. Jak przekazał, celem jest wyeliminowanie słabości bariery fizycznej i elektronicznej. O co chodzi?

W środę 20 marca odbyło się posiedzenie połączonych komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych, podczas której przedstawiono informacje na temat stanu wschodniej granicy Polski i jej przygotowania do obrony pod względem presji migracyjnej z Białorusi i Rosji.

Głos zabrał między innymi wiceminister MSWiA z KO Czesław Mroczek, który zwrócił uwagę na powtarzające się nielegalne przekroczenia granicy mimo obecnych zabezpieczeń. W związku zadecydowano o rozbudowie oraz uszczelnieniu zapory. Podkreślił, że już trwają prace z udziałem zewnętrznych ośrodków naukowo-technicznych, które maja ocenić rozwiązania.

Wiceszef resortu podkreślił, że granica przy Białorusi i Rosji jest stale nadzorowana przez patrole piesze i w pojazdach, a nawet z powietrza. Zadeycodwano także o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz zakupie nowego wypsoażenia.

- Zadania bezpośrednio w ochronie granicy państwowej na wymienionych odcinkach realizuje obecnie ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - mówił.

Z kolei wiceminister MSWiA Maciej Duszczyk poinformował o dofinansowaniu bariery ze środków Unii Europejskiej prawie 44 milionami zł.

- Jeśli chodzi o kwestie dotyczące nowych inwestycji, Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć 2 mld euro dodatkowych środków. Jeszcze nie ma alokacji tych środków, natomiast będziemy zabiegać o to, żeby znacząca część z tych środków trafiła do Polski - oznajmił.

Sonda
Czy zapora na granicy z Białorusią spełnia swoje zadanie?
Politycy o referendum aborcyjnym i sondażu Super Expressu
Nasi Partnerzy polecają