Donald Tusk spotkał się z Ursulą von der Leyen. Zapowiada deportacje cudzoziemców

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Donald Tusk spotkał się z Ursulą von der Leyen. Zapowiada deportacje cudzoziemców

Mamy się niepokoić?

Niespodziewane słowa Von der Leyen. UE musi zwiększyć wydatki na obronność

2025-02-14 15:30

Unia Europejska staje obecnie przed koniecznością znacznego zwiększenia wydatków na obronność. Czy powinniśmy się tym niepokoić? Komisja Europejska zamierza stworzyć mechanizm, który to umożliwi. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że przedstawi propozycję "klauzuli ucieczki". Ma być to bezpośredni w pakcie stabilności. To właśnie dzięki niej kraje członkowskie będą mogły elastyczniej finansować wydatki militarne.

Nowe podejście do finansowania obronności w UE

W obliczu rosnących zagrożeń bezpieczeństwa Unia Europejska chce odejść od sztywnych reguł budżetowych, które do tej pory ograniczały możliwości inwestycji w sektor obronny. Ursula Von der Leyen zaznaczyła, że kraje członkowskie muszą być gotowe na większe zaangażowanie finansowe, a KE chce ułatwić im to zadanie. Czy takie zabezpieczenie będzie wystarczające? Przedstawiła i rozjaśniła konkrety.

"Zapewnimy państwom członkowskim większą elastyczność w finansowaniu obronności, dlatego zaproponuję klauzulę ucieczki w pakcie stabilności. Pozwoli to na znaczne zwiększenie inwestycji w obronę" – podkreśliła szefowa KE.

Czy USA wyślą żołnierzy na Ukrainę? Sekretarz obrony rozwiewa wątpliwości

Co oznacza klauzula ucieczki?

Pakt stabilności i wzrostu nakłada na kraje UE limity dotyczące deficytu budżetowego i długu publicznego, jednak tzw. klauzula ucieczki umożliwia ich czasowe zawieszenie w wyjątkowych okolicznościach. Wprowadzenie takiego mechanizmu dla wydatków obronnych oznaczałoby, że kraje unijne mogłyby znacznie zwiększyć budżety militarne bez naruszania reguł fiskalnych.

Europa musi inwestować więcej w wojsko

Von der Leyen podkreśliła, że Unia Europejska musi realnie wzmocnić swoje zdolności obronne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie i rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Zwiększone inwestycje mają obejmować nie tylko zakup uzbrojenia, ale także rozwój europejskiego przemysłu zbrojeniowego oraz wzmacnianie wspólnych struktur obronnych.

Czy nowa propozycja KE spotka się z aprobatą wszystkich państw członkowskich? Decyzja w tej sprawie może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości bezpieczeństwa Europy. Zapraszamy do galerii: Spotkanie Kosiniaka-Kamysza i sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha.   

Polityka SE Google News
Autor:
Wieczorny Express - Komornicki cz. 2
Sonda
Jak oceniasz współpracę Polski i USA w zakresie obronności?