Andrzej Duda

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Jaki termin miał wybrać?

Nieoficjalne: Duda zdecydował, kiedy będą wybory. Zgodnie z konstytucją?

2023-08-03 11:39

Wiele osób zastanawia się, kiedy odbędą się wybory parlamentarne. Jak na razie jeszcze prezydenta Andrzej Duda nie podjął oficjalnej decyzji. Mediom jednak udało się dotrze do informacji, jakie termin ma wyznaczyć głowa państwa.

Według zapisów konstytucji, tegoroczne wybory parlamentarne powinny się odbyć jesienią. Podane są szczegółowe wytyczne: wybory powinny się odbyć nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, do tego termin musi wypadać nie później niż na 30 dni p0rzed końcem aktualnej kadencji i w dzień wolny od pracy. To daje cztery zgodne z konstytucją terminy: 15 października, 22 października, 29 października i 5 listopada.

Andrzej Duda ma czas do 14 sierpnia z podaniem ostatecznego terminu. To o tyle ważne, że właśnie wtedy zacznie właściwa kampania wyborcza, a Polacy będą mogli zacząć zapoznawać się z programami partii i ich obietnicami.

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, Andrzej Duda już miał podjąć decyzję dotyczącą daty tegorocznych wyborów. Według nich wskaże najwcześniejszą datę, czyli 15 października. Oficjalnie ma to ogłosić po weekendzie 5-6 sierpnia. To oznacza, że prezydent wybrałby zgodny z konstytucją termin.

Quiz. Który prezydent to powiedział? Pierwsze pytanie to łatwizna! Poradzisz sobie z resztą?

Pytanie 1 z 12
Który prezydent to powiedział?: "Ja panu mogę nogę podać"
Wieczorny Express - Adam Bodnar