Małpia ospa w Polsce. Ministerstwo zdrowia potwierdziło
"Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek" – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta ani miejsca jego hospitalizacji.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent jest na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów miejsca jego hospitalizacji. W rozmowie z Wirtualną Polską przekazał jedynie, że pacjent nie jest obywatelem Polski.
SPRAWDŹ TEŻ: Małpia ospa w Polsce. Ekspertka ostrzega: Zakażają się najczęściej osoby...
Co to jest małpia ospa?
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród objawów małpiej ospy wymienia się:
- gorączkę,
- bóle głowy
- ból pleców i mięśni
- wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.
Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w tych krajach:
- w Niemczech,
- Szwajcarii,
- Hiszpanii,
- Belgii,
- Włoszech,
- Portugalii,
- Wielkiej Brytanii,
- Austrii
- i w Szwecji.
Małpia ospa. Objawy: wysypka, plamki, grudki
Cechą charakterystyczną infekcji małpią ospą jest to, że ma ona dwa etapy. Na początku pojawia się gorączka, silny ból głowy, pleców i mięśni, dochodzi również do powiększenia węzłów chłonnych. To właśnie tym odróżnić ją można od np. ospy wietrznej czy odry.
W ciągu 1-3 dni od wystąpienia gorączki pojawia się wysypka. Pojawia się ona głównie na twarzy i kończynach, a także w jamie ustnej, na spojówkach, rogówce i na genitaliach. Jak wyjaśnia Portal Zdrowie, początkowo ma formę płaskich plamek, z których następnie powstają twarde grudki, zmieniające się w wypełnione przezroczystym płynem pęcherzyki lub żółtawe krostki, które wysychają i odpadają.
Małpia ospa. Kwarantanna, wytyczne Ministerstwa Zdrowia
Co się stanie z osobami, które mają małpią ospę? Zakażeni oraz osoby podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane. Jak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia, kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej wynosić będzie 21 dni.