Znicz, świeczka

i

Autor: Shutterstock Mia Nesti Baka nie żyje

Miała 93 lata

Nie żyje żona Mieczysława Moczara, legendarnego szefa MSW. Kim była Alfreda Moczar-Demko? Dlaczego nie pochowano jej z mężem?

2023-07-12 12:58

Zmarła Alfreda Moczar-Demko, żona polityka z czasów PRL Mieczysława Moczara. Była kierowniczką kancelarii tajnej Departamentu Łączności MSZ, a następnie pełniła funkcję naczelnika Wydziału Ekspedycji Depesz w Centrum Informacji Departamentu Łączności MSZ. Miała 93 lata.

Żona Mieczysława Moczara zmarła 2 lipca 2023 roku. Alfreda Moczar-Demko, z domu Kosińska, była jego drugą żoną. 12 lipca 2023 została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, sektorze 24A, rządzie 3, numer 16. Choć jej mąż zmarł 1 listopada 1986 roku, nie spoczęła z nim w jednym grobie, bowiem Mieczysław Moczar został pochowany w Rąblowie na polu bitwy partyzanckiej, podczas której dowodził oddziałem Armii Ludowej. Wcześniej zaś został pożegnany a Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, a na uroczystości pojawił się między innymi gen. Wojciech Jaruzelski.

Kim była Alfreda Moczar-Demko?

Alfreda Moczar-Demko w maju 1966 roku sprawowała funkcję kierowniczki tajnej Departamentu Łączności MSZ, a następnie w lipcu 1970 roku była naczelniczką Wydziału Ekspedycji Depesz w Centrum Informacji Departamentu Łączności MSZ. Zmarła w wieku 93 lat.

Quiz. Jaruzelski, Gierek, Rakowski. I sekretarze KC PZPR. Jak ich pamiętacie?

Pytanie 1 z 12
Kto był I sekretarzem KC PZPR w czasie stanu wojennego?
Smutny los dziecięcego gwiazdora PRL Jego GRÓB jest w FATALNYM stanie l Niezapomniani