Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. List prezydenta Dudy

2017-03-01 10:54

Od 2011 roku 1-go marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą tą wystąpił przed swoją śmiercią prezydent Lech Kaczyński zaś Bronisław Komorowski doprowadził ją do końca, podpisując stosowną ustawę. Uroczystości i różne wydarzenia związane z tą datą dzieją się w całej Polsce już od weekendu. Data ta nawiązuje do 1 marca 1951 r., gdy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Kim byli Żołnierze Wyklęci? Antykomunistycznym, niepodległościowym ruchem partyzanckim, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej dalej walczył, tym razem przeciwko sowietyzacji Polski. Walczyli partyzancko ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Przez długie lata przedstawiani byli jako bandyci, niegodni wspominania. Wielu z nich w walce poniosło śmierć...

Jak pisano w uzasadnieniu potrzeby uczczenia tych żołnierzy, święto to jest: - Wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Warto przypomnieć słowa mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dotyczące Żołnierzy Wyklętych: - Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My walczymy za świętą sprawę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę! My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości. Niech żyje Wolna Polska!

W całej Polsce od weekendu obchodzone są różne uroczystości związane z Żołnierzami Wyklętymi (m.in. biegi "Wilczym Tropem"). Jednym z najliczniejszych zgromadzeń można się spodziewać na Marszu Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, organizowanego przez Ruch Narodowy i Młodzież Wszechpolską. Marsz rozpocznie się o godzinie 19:00, przy budynku aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej 37. Zakończenie Marszu planowane jest około 20.30 w rejonie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Do wszystkich uczestników dzisiejszych uroczystości specjalny list napisał prezydent Andrzej Duda:

 

 

Cześć i chwała bohaterom!

Zobacz także: Kuchciński za 1,6 mln zł zafunduje posłom nową knajpę