Debata Super Expressu i Polskiego Radia

Najważniejsze wybory. Żukowska przedstawia wizje Lewicy! Co ta partia oferuje Polakom?

2023-09-10 19:42

10 września odbywa się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express” i Polskie Radio 24. Lewicę reprezentuje w niej Anna Maria Żukowska. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawiła Polakom?

W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Lewica?

Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?

- Należy odzyskać pieniądze z KPO, które z winy PiS są zablokowane. Budowa mieszkań, wzrost PKB i finansowanie służby zdrowia na poziomie 8 proc. - to wszystko można zrealizować przy odzyskaniu tych pieniędzy.

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?

- Nie jesteśmy za prywatyzacją szpitali i spółek skarbu państwa. To jest majątek nasz wszystkich, i takim powinien pozostać.

Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?

- Ludzie migrują i będą migrować. W Europie mamy lepsze życie, gdzie kryzys klimatyczny jest znacznie mniej odczuwalny. Potrzebujemy racjonalnej polityki migracyjnej, nasz rynek pracy jej potrzebuje.

Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?

- Dwukrotna waloryzacja w ciągu roku, jeśli inflacja przekracza 6 proc. Przypominamy również o naszym projekcie rent wdowich, który rząd zignorował. Wprowadzimy go jednak w przyszłej kadencji.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

- Polska nie spełnia zasad, aby obecnie przystąpić do strefy euro.

Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?

- Politycy PiS są nieudacznikami w kwestii rolnictwa. Większość problemów z ukraińskim zbożem wynika właśnie z niedopilnowania. Trzeba się pogodzić z sankcjami, bo nic się już nie da zrobić.

Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?

- Zdecydowanie tak. 500 tys. dzieci wychowuje się obecnie w takich rodzinach.

Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?

- Legalna aborcja do 12 tygodnia ciąży, zmiana definicji przestępstwa gwałtu, natychmiastowe alimenty.

II runda

III runda

- Czy należy zredukować ministerstwa?

Należy ograniczyć administrację rządową (zarówno likwidując całe ministerstwa, jak i pod kątem liczby osób w niej pracujących).

- Jakie prawa mają mężczyźni, których nie mają kobiety?

Panowie nie mają innych praw, ale to kobiety musiały historycznie walczyć o to, żeby mieć takie same.

IV runda

- Poza mną są tu sami przedstawiciele różnych odcieni prawicy. To Lewica jest z wami na wszystkich protestach przeciwko tej władzy. Będziemy stać na straży wszystkich dotychczasowych pomocy socjalnych. Lewica jest siłą gwarantującą otwartość i europejskość, przyjazną dla wszystkich.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?