Urszula Nowogórska

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Debata Super Expressu

Najważniejsze wybory. Urszula Nowogórska przedstawia wizję Trzeciej Drogi. Co proponuje Polakom?

2023-09-17 19:55

W niedzielę 17 września odbyła się debata przedstawicielek największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express”. Trzecią Drogę reprezentowała Urszula Nowogórska. Jaką wizję rządzenia państwem po wygranych wyborach przedstawiła Polakom?

W debacie wzięło udział sześć przedstawicielek poszczególnych komitetów. Reprezentantkami były: Nowa Lewica - Katarzyna Kotula (numer 1 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Katarzyna Suchańska (numer 2 w debacie), Trzecia Droga - Urszula Nowogórska (numer 3 w debacie), Konfederacja - Anna Bryłka (nr 4 w debacie), Koalicja Obywatelska - Aleksandra Gajewska (numer 5 w debacie) oraz Prawo i Sprawiedliwość - Mirosława Stachowiak-Różecka (numer 6 w debacie).  

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w trzech obszarach tematycznych: gospodarka, światopogląd,  polityka społeczna, II każdy uczestnik debaty zadaje trzy pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III dwie rundy wylosowanych pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferuje Trzecia Droga?

1. Według sondaży drożyzna to dziś nadal główna zmora Polaków. Wg ekspertów ceny energii mogą wzrosnąć od nowego roku nawet o 70 proc. Jak skutecznie i szybko walczyć z rosnącymi cenami?

- Wzmocnić polskich przedsiębiorców, skrócić kolejki do lekarzy.

2. Polska zajmuje 23. miejsce w UE pod względem wskaźnika równouprawnienia płci. To spadek o 9 miejsc w porównaniu z 2010 r. Czy i jak go poprawić?

- Kobiety w Polsce zarabiają 30 proc. mniej, damy możliwość powrotu na to samo miejsce pracy po urlopie macierzyńskim, wiele trzeba tu zmienić.

3. Polska boryka się z najniższą dzietnością od II wojny światowej. W latach 2013-16 dzięki metodzie in-vitro urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Czy refundacja in vitro jest receptą na kryzys demograficzny?

- Dramatyczna demografia, największa zapaść od czasu drugiej wojny światowej. Jesteśmy za finansowaniem 100 proc. in vitro. Każdy powinien mieć taką możliwość.

4. Jak, według Pani, powinno się rozwiązać kwestię aborcji? Czy powinna być dopuszczalna, jeśli tak, to w jakich przypadkach?

- Kompromis aborcyjny dawał możliwość wyboru kobiecie, jeśli kobieta zaszła w ciążę w wyniku gwałtu, powinno się umożliwić wybór kobiecie. Drugi aspekt to wzmocnić opiekę okołoporodową.

II runda

Suchańska: Czy w przyszłym Sejmie możemy liczyć na współpracę z PSL? Czy poprzecie bezpłatną komunikację?

- Każde wsparcie wspólnot lokalnych jest warte wsparcia. Będziemy rozmawiać.

Stachowiak pyta: Czy będzie pani popierać zniesienie konkordatu, wyprowadzenie religii ze szkół i likwidację Funduszu Kościelnego?

- Nie chcemy zmian, z tym tylko zastrzeżeniem, że religia powinna być na ostatnich lekcjach.

III runda

- Czy wprowadzić rozdział Kościoła od państwa?

- Papież powiedział, że Kościół ma tworzyć jedność wszystkich obywateli. Moje ugrupowanie jest za.

- Jak odpartyjnić media?

- Potrzeba więcej wzajemnego szacunku do siebie i rzetelnej pracy redaktorów. 

IV runda

- Wszyscy żonglujemy sondażami, a to Państwo wybierzecie tych godnych poparcia. Proszę o głos dla tych, którzy chcą zgody społecznej i mocnych przedsiębiorstw. 

Quiz. Co wiesz o Polskim Stronnictwie Ludowym? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 12
Historia PSL sięga:
Nasi Partnerzy polecają