Debata Super Expressu i Polskiego Radia

Najważniejsze wybory. Kacprzak przedstawia wizje Bezpartyjnych Samorządowców! Co ten komitet oferuje Polakom?

2023-09-10 20:00

10 września odbywa się debata przedstawicieli największych partii biorących udział w wyborach parlamentarnych 2023, zorganizowana przez „Super Express” i Polskie Radio 24. Bezpartyjnych Samorządowców reprezentuje w niej Dariusz Kacprzak. Jaką wizję ewentualnego rządzenia państwem po wyborach przedstawił Polakom?

W debacie wzięło udział sześcioro przedstawicieli poszczególnych komitetów. Reprezentantami będą: Koalicja Obywatelska - Marcin Kierwiński (numer 1 w debacie), Nowa Lewica - Anna Maria Żukowska (numer 2 w debacie), Bezpartyjni Samorządowcy - Dariusz Kacprzak (numer 3 w debacie). Prawo i Sprawiedliwość - Radosław Fogiel (numer 4 w debacie), Trzecia Droga - Agnieszka Buczyńska (numer 5 w debacie) oraz Konfederacja - Krzysztof Bosak (nr 6 w debacie).

Debata była podzielona na cztery części: I pytania w czterech obszarach tematycznych: gospodarka, polityka społeczna, sprawy zagraniczne, światopogląd przeprowadzone, II każdy uczestnik debaty zadaje dwa pytania dowolnemu uczestnikowi debaty, III trzy rundy pytań od widzów, IV podsumowanie debaty.

Co Polakom oferują Bezpartyjni Samorządowcy?

Czy należy radykalnie ograniczyć tempo zadłużania Polski? A jeżeli tak, z których wydatków zrezygnować?

- Zadłużenie nie jest gigantyczne i odpowiedź nie jest wcale oczywista. Przy umiejętnym inwestycji środków można przy obecnym deficycie się zadłużać.

Czy jest Pani/Pan za prywatyzacją szpitali oraz takich spółek skarbu państwa jak LOT, PKP, Lasy Państwowe?

- Nie należy sprzedawać szpitali, ale powinny one być prowadzone przez samorządy. Należy zreformować system finansowania służby zdrowia. Spółek strategicznie ważnych też nie należy prywatyzować.

Czy powinniśmy przyjmować imigrantów? Jeżeli tak, z jakich kierunków i w jakiej ilości?

- Badamy rynek pracy i sprawdzamy, w jaki sposób imigranci mogą wzmacniać nasz kraj. Jesteśmy przeciwni imigrantom socjalnym. Nasze państwo prowadzi fatalną politykę, a powinniśmy wzorować się choćby na Australii. Ściągajmy imigrantów bliskim nam kulturowo.

Jakie zasady waloryzacji emerytur i rent powinny obowiązywać w 2024 roku?

- Kobiety mają znacznie mniejsze emerytury, więc powinniśmy dążyć do ich wyrównywania. Emerytury powinny być kwotowe, a nie procentowe.

Czy Polska powinna przystąpić do strefy euro?

- Na dzień dzisiejszy nie powinniśmy wprowadzać euro. Gdy Włochy wprowadziły euro, ich gospodarka wpadła w kryzys. Złoty powinien zostać zachowany. Własna waluta sprzyja niezależności gospodarczej.

Czy Polska powinna po 15 września podtrzymać zakaz importu zbóż z Ukrainy - nawet za cenę sankcji ze strony KE?

- Polska jest w klinczu. Polskie firmy i polscy rolnicy padną, w momencie wykonywania poleceń UE. Nie powinniśmy być stawiania w takiej sytuacji, i uważamy, że wówczas zakaz powinien zostać podtrzymany.

Czy należy wprowadzić związki partnerskie i adopcję dzieci przez pary jednopłciowe?

- W sprawach światopoglądowych każdy ma prawo się wypowiadać. Dla każdego Polaka jest miejsce w naszym kraju. Związki partnerskie powinny zostać wprowadzone (zarówno homo jak i heteroseksualne). W kwestii adopcji dzieci jesteśmy przeciwni, ponieważ polskie społeczeństwo nie jest na to gotowe.

Jakie 3 rozwiązania prawne zamierza wprowadzić Pani/Pana ugrupowanie na rzecz wzmocnienia praw kobiet?

- Mamy dużo kobiet na listach. 100% zasiłku macierzyńskiego (nawet przy powrocie do pracy). Opieka okołoporodowa refundowana. Pakiet świadczeń profilaktycznych dla kobiet.

II runda

III runda

- Czy nakłady na wojsko powinny rosnąć?

Sytuacja zależna jest od tego, jak sytuacja będzie się rozwijać za naszą wschodnią granicą. Powinniśmy podziękować Ukrainie, że broni też naszego terytorium. Wydatki na armię są jednak z reguły dobre, jakkolwiek trzeba realnie oceniać, co jest nam naprawdę potrzebne.

- Czy wprowadzić podatek katastralny?

Jesteśmy temu zdecydowanie przeciwni. Wprowadzanie podatku od posiadania nieruchomości byłaby antyspołeczna. Dajmy Polakom się bogacić.

IV runda

- Istniejemy od 2014 roku i wiem, że wiele osób jest zaskoczonych, że udało się nam zarejestrować listy w całym kraju. My jednak działamy dla was każdego dnia na szczeblu samorządowym. Nie wierzcie, że głos oddany na nas będzie stracony. W ostatnich wyborach zagłosowało na nas prawie milion Polaków. Dajcie nam szansę, a pokażemy, że nasze zobowiązania traktujemy serio, w tym wprowadzenie PIT-u 0.

Quiz. Co wiesz o wyborach parlamentarnych? Bez 5/10 lepiej nie głosuj!

Pytanie 1 z 10
Kto może wziąć udział w wyborach parlamentarnych?
Nasi Partnerzy polecają