Jarosław Kaczyński na konwencji programowej PiS

i

Autor: Radosław Nawrocki Jarosław Kaczyński na konwencji programowej PiS

Będzie trzecia kadencja?

Najnowszy sondaż: PiS na czele, ale ma wielki problem

2023-05-30 11:55

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS świętowałoby zwycięstwo - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Nie oznacza to jednak, że ugrupowania rządziłoby trzecią kadencję, ponieważ brakuje jej kilku procent, by samodzielnie rządzić.

Obietnice wyborcze Jarosława Kaczyńskiego jak widać nie przyniosły rządzącej partii wielkich korzyści. Przypomnijmy, że w połowie maja prezes PiS zadeklarował trzy konkretne obietnice: waloryzację 500 plus o 300 złotych od 1 stycznia 2024 roku, zniesienie opłat za autostrady krajowe oraz darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla seniorów po 65. roku życia. Jak jednak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 32,9 procent wyborców. Z kolei Koalicja Obywatelska może liczyć na 25,6 procent obywateli. Do Sejmu weszłaby również koalicja Trzecia Droga - Polska 2050 i PSL, która może liczyć na głosy 13,1 procent Polaków. Konfederacja cieszy się poparciem na poziomie 11 procent wyborców, zaś Lewica i Partia Razem 7,8 procent Polaków. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 57 procent.

PiS co prawda jest zwycięzcą sondażu, ale może liczyć zaledwie na 185 mandaty. To oznacza konieczność zawiązania koalicji, a to może okazać się bardzo trudne.

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa
Sonda
Czy koalicja Polski 2050 i PSL to dobry pomysł?