Jak uważają eksperci, taki wynik jest odbiciem rywalizacji PO i PiS na polskiej scenie politycznej. Dobry wynik Tuska i Szydło może także wynikać z tego, że są oni aktywnymi politykami. Z kolei trzecie miejsce Tadeusza Mazowieckiego wskazuje, że stał się on ikoną przemian w Polsce.
Od prezesa PiS (3,8% wskazań) lepsi ukazali się również (w kolejności chronologicznej): Włodzimierz Cimoszewicz (9%), Jerzy Buzek (6,7%), Jan Olszewski (6,6%), Leszek Miller (6%), Ewa Kopacz (5,8%) oraz Kazimierz Marcinkiewicz (5,5%).
Gorsze wyniki uzyskali: Marek Belka (2,8%), Andrzej Oleksy (2%), Waldemar Pawlak (1,8%), Hanna Suchocka (1,1%) oraz zamykający stawkę Jan Krzysztof Bielecki (1%).
Przyczyny słabego wyniku Kaczyńskiego skomentował dla gazety politolog Marek Migalski, mówiąc: – To nie jest dobra wiadomość dla niego jako polityka, ale wiadomo, że chce przejść do historii nie jako premier, lecz patron całego obozu. Ludzie intuicyjnie wyczuwają, że opowiadając się po stronie PiS nie trzeba twierdzić, że rząd Jarosława Kaczyńskiego był genialny. Poza tym wyborcy nie pamiętają, co dostali za Kaczyńskiego, a obecna premier kojarzy im się z 500 plus.
Zobacz także: Córka zmarłego w Smoleńsku generała zażądała odszkodowania na spłatę kredytu