Morawiecki wrócił z Brukseli. Przywiózł 700 mld zł dla Polski

2020-07-21 15:10
Mateusz Morawiecki
Autor: Piotr Molecki/East News Mateusz Morawiecki

Nigdy wcześniej Polska nie dostała od Unii Europejskiej takich środków! Na pomoc ze skutkami koronawirusa otrzymamy z unijnej kasy ponad 700 mld zł! Uczestnicy negocjacji podkreślają, że taki wynik to efekt twardej postawy polskiego premiera, który przewodził koalicji w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

To był prawdziwy maraton negocjacyjny. Rozpoczął się w piątek, porozumienie osiągnięto we wtorek nad ranem. - Ten maraton negocjacyjny obfitował w różne zwroty, czasami bardzo gwałtowne – mówił wczoraj Mateusz Morawiecki (52 l.) w Polsat News. Trzeba było pokonać opór grupy niektórych bogatszych państw Unii, którą premier nazwał „bardzo, bardzo skąpą”. Ale się udało – zgodnie z porozumieniem, Polska dostanie od Unii 160 mld euro bezpośrednich dotacji i uprzywilejowanych pożyczek. To w cenach bieżących ponad 700 mld zł!

- To wielki uzysk dla Polski. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze szybciej się rozwijać i jeszcze szybciej wychodzić z perturbacji po kryzysie koronawirusowym – mówił szef rządu. Dodał, że pieniądze będą przeznaczone m.in. na rolnictwo, infrastrukturę, drogi i transformację energetyczną.

Jak wyglądały kulisy twardych, wielogodzinnych, często nocnych negocjacji? Rąbka tajemnicy uchylił premier Węgier, Viktor Orban (57 l.). - Powód, dla którego odnieśliśmy sukces, to ten, że Mateusz Morawiecki był liderem naszego zespołu – mówił dziennikarzom. - On nigdy tego nie powie, ale taka jest prawda, to on wygenerował miliardy euro dla Polaków. Gratuluję ci, Mateusz, bo to wspaniała robota – skwitował węgierski premier.

Express Biedrzyckiej - Michał Woś: Bronimy interesów Polski, nie zgadzamy się na rozszerzanie kompetencji instytucji UE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE