Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Grozi nam 600 mln euro kary

Morawiecki nie chce imigrantów w Polsce. Jasna deklaracja

2023-06-13 15:47

Unia Europejska ma problem z napływem migrantów, dlatego część państw członkowskich chce wprowadzić tzw. pakiet migracyjny, który zakłada relokację przybyszy. Zgodnie z tym planem, Polska ma przyjąć do 30 tys. osób, albo zapłacić za ich utrzymanie ponad 600 mln euro innym krajom. - Nie dopuścimy do przyjęcia przez Polskę nielegalnych imigrantów – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki (55 l.). Jednocześnie nasz kraj nadal będzie wspierał uchodźców z Ukrainy, których jest w naszym kraju niemal milion.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych. Będzie ono podstawą negocjacji prezydencji Rady Europejskiej z Parlamentem Europejskim. Częścią tego stanowiska jest forsowany przez Szwecję tzw. pakiet migracyjny, któremu sprzeciwiają się m.in. Polska i Węgry. Powód? Pakiet ten zakłada obowiązkową solidarność: państwa, które zmagają się z kryzysem migracyjnym, mają relokować część migrantów do państw, które nie mają takiego problemu. Liczba migrantów została ustalona na 30 tys. osób. Ustalono też minimalny wkład finansowy – 22 tys. euro za relokację jednej osoby.

- Oznacza to wybór między relokacją migrantów a ekwiwalentem finansowym w przypadku braku chęci ich przyjęcia – powiedział dyplomata unijny w rozmowie z PAP. Biorąc pod uwagę te założenia, Polska będzie miała wybór: przyjąć 30 tys. osób, albo zapłacić ponad 600 mln euro innym krajom.

Rząd PiS już w 2015 r. sprzeciwił się przyjęciu migrantów i zdania nie zmienił. Wczoraj klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały, która ma być sprzeciwem wobec unijnej polityki. - UE próbuje zmusić Polskę do przyjęcia nielegalnych imigrantów z innych krajów lub kazać płacić - 22 tys. euro rocznie na osobę. Dopóki rządzi PiS - nie dopuścimy do tego! - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Paweł Szefernaker: Uchodźcy też pracują na polski sukces gospodarczy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany