Premier pisze do Antosia

i

Autor: Art Service / Super Express Premier pisze do Antosia

Orędzie premiera

Morawiecki: Polska po 15 września utrzyma embargo. Chronimy polską wieś!

2023-09-12 20:24

Wieczorem (12.09) , we wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosił krótkie orędzie, w którym zapowiedział utrzymanie embarga na ukraińskie zboże, po 15 września bez względu na decyzję UE. "My w przeciwieństwie do naszych poprzedników nie boimy się powiedzieć Brukseli: stop!. Od ponad 2 miesięcy robimy wszystko, aby chronić polskich rolników, jednak do tej pory biurokraci europejscy nie podjęli żadnej decyzji"- mówił premier w orędziu.

Ochronimy polskich producentów zbóż

"Robimy wszystko żeby to embargo nadal obowiązywało. Zabezpieczamy interesy polskich rolników, za tę wojnę musi zapłacić Rposja, a nie polska wieś. Ochraniamy polskich rolników, nie wahamy się powiedzieć Brukseli: Stop! Rząd nie zgadza się, aby ukraińskie zboże destabilizowało krajowy rynek rolny. Pomagamy naszemu sąsiadowi, ale musimy ochraniać polskich rolników- stwierdził w przemówieniu Morawiecki. Jak dodał, przez długi czas UE nie chciała dostrzec problemu". Jego zdaniem to polskie naciski doprowadziły do nałożenia embarga.

Jak dodał, "nie pozwolimy by polski sektor rolniczy był niszczony. Eksport do Afryki i Azji: tak, rozchwianie polskiego rynku: nie"-stwierdził premier Morawiecki w orędziu.

"Ukraina musi zrozumieć, że bezpieczeństwo Polski jest tak samo ważne jak jej bezpieczeństwo, a dla nas najważniejsze.  Dopóki rządzi PiS, będziemy osłaniać polską wieś przed każdym zagrożeniem. Rząd PiS zawsze stał i stać będzie na straży interesów narodowych, niezależnie kto będzie im zagrażał" - podkreślił premier.

- Powiem wam jak to się skończy. Polska nie pozwoli, by zalało nas ukraińskie zboże. Niezależnie od tego jaka będzie decyzja brukselskich urzędników, my granicy nie otworzymy. Tam muszą wziąć to pod uwagę, bo to Polacy decydują jak mają wyglądać sprawy w naszym własnym domu - zapowiadał szef rządu w specjalnym, wcześniejszym wystąpieniu na portalu X.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Morawiecki zwrócił się z apelem do Tuska! Wytknął mu błędy sprzed lat
Sonda
Czy PiS stworzy po wyborach koalicję z Konfederacją?