Elżbieta Witek

i

Autor: Anrzej Lange/PAP

Polska czeka na zgodę na ekshumację

Mocne słowa marszałek Witek z okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. „Ukraińcy powinni rozumieć nasz ból”

2023-07-11 16:00

W Warszawie odbyły się obchody 80. rocznicy „krwawej niedzieli”, czyli Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek (59 l.) oraz premier Mateusz Morawiecki (55 l.), zaapelowali do ukraińskich władz o zgodę na ekshumację ofiar.

Nie można czcić rodzin

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że dziś, kiedy Ukraina pogrążona jest w wojnie, Ukraińcy powinni najlepiej rozumieć nasz ból. - To ból rodzin, które przez lata nie mogły mówić o Wołyniu i czcić pamięci swoich bliskich zamordowanych w okrutny i systemowy sposób – podkreśliła Witek. - To najlepszy czas na to, aby tamte rany się zabliźniły, jednak do tego potrzebne są działania i ekshumacja ofiar – dodała i podziękowała za udział w obchodach przewodniczącemu ukraińskiej Rady Najwyższej, Rusłanowi Stefanczukowi.

Burza w sieci po poście Andrzeja Dudy! Poszło o dwa słowa

Apel premiera

W uroczystości wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. - My żyjący tutaj, wraz z rodzinami wołyńskimi wołamy o pamięć, wołamy o uczczenie, wołamy o zgodę na poszukiwanie, odnalezienie i ekshumacje wszystkich naszych przodków z Wołynia i tamtych ziem – zaapelował szef rządu.

11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków. Był to szczytowy okres ludobójstwa w latach 1943-1946. Na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz CIMOSZEWICZ
Sonda
Czy ukraińskie władze powinny przeprosić Polaków za rzeź wołyńską?