Piotr Müller

i

Autor: archiwum prywatne Piotr Müller

Z ostatniej chwili

Mocna wypowiedź rzecznika rządu w sprawie Ukrainy. „Nie ma akceptacji Polski”

2023-09-21 11:29

Zdaje się, że konflikt między Polska a Ukrainą przybiera na sile. Teraz na ten temat wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller, który postawił sprawę jasno. - Nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania - stwierdził. Wyjątkowo ostra wypowiedź.

Konflikt między Polską a Ukrainą zaczął się eskalować, gdy polski rząd postanowił przedłużyć embargo na ukraińskie zboże. Nasi wschodni sąsiedzi postanowili zareagować, nakładające własne embargo na niektóre polskie produkty i grożąc pozwem do Światowej Organizacji Handlu.

- Ze strony ukraińskiej pojawiła się seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych. Nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania – stwierdził Piotr Müller.

Rzecznik rządu odniósł się także do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego z 20 września. Szef rządu powiedział wówczas, że Polska obecnie nie przekazuje Ukrainie uzbrojenia, bowiem uzbrajamy nasz kraj najnowocześniejszą bronią.

- W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. W tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. Jest to m.in. największy po 1989 roku zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy - na dostawę armatohaubicy Krab – powiedział Piotr Müller.

Przypomniał także dotychczasową pomoc, jakiej Polska udzieliła Ukrainie. - Przypominamy, że w pierwszych miesiącach wojny Polska dostarczyła kluczowe dla obrony Ukrainy czołgi, wozy pancerne, samoloty, amunicję, które były niezbędne do powstrzymania Rosji przed atakiem na Ukrainę i w perspektywie inne kraje UE - w tym Polskę. W pierwszych miesiącach wojny, gdy inne kraje UE dyskutowały o wsparciu, Polska konsekwentnie pomagała odeprzeć atak Rosji – poinformował.

Quiz Wołodymyr Zełenski. Jak dobrze znasz niesamowity życiorys prezydenta Ukrainy?

Pytanie 1 z 12
Jak ma na imię żona Wołodymra Zełenskiego?
Wieczorny Express - Adam Andruszkiewicz
Nasi Partnerzy polecają