Ministerstwo sprawiedliwości chce ratować polskie małżeństwa! Wiemy jak!

2022-01-18 6:00
Zbigniew Ziobro
Autor: Jacek Kozioł/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości chce ratować polskie małżeństwa! Projekt zmian w kodeksie rodzinnym przygotowany w resorcie sprawiedliwości lada moment trafi do Sejmu! Resort Zbigniewa Ziobry (52 l.) twierdzi, że zmiany mają pomóc przede wszystkim małżeństwom, które mają pod opieką nieletnie dzieci.

Zupełną nowością ma być rodzinne postępowanie informacyjne, które trzeba będzie obowiązkowo odbyć przed złożeniem pozwu o rozwód. Ma ono trwać co najmniej miesiąc. Po jego zakończeniu, w trakcie postępowania o rozwód, sędzia będzie mógł je zawiesić, jeśli uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa. To nie wszystko. W przypadku małżeństw z nieletnimi dziećmi sąd będzie miał obowiązek zaproponować im bezpłatne spotkania mediacyjne. 

– Chodzi przede wszystkim o ochronę dzieci, które najbardziej tracą na sprawach rozwodowych – przekonuje Marcin Romanowski (47 l.), wiceminister sprawiedliwości, który jest odpowiedzialny w resorcie za wdrożenie zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. – Teraz do sądów trafiają pozwy, które w 10 proc. nie kończą się rozwodem. Liczymy na to, że dzięki mediacjom ten odsetek znacząco się zwiększy. Szacujemy, że skorzysta z nich od 30 do 50 proc. par – dodaje Romanowski. – Bo jeżeli najpierw będzie mediacja zakończona ugodą – przypominam: skuteczność prawie 50 proc. – to sprawa może się skończyć bardzo szybko, ale przede wszystkim w sposób polubowny – dodaje wiceminister.

>>>Tak Jacek Kurski z żoną świętują rocznicę ślubu! Romantyczna kolacja i pocałunki na tarasie hotelu. Wyjątkowe zdjęcia

Sonda
Czy rodzice powinni za wszelką cenę ratować małżeństwo?
Doda na dachu limuzyny wjeżdża na imprezę. Świętuje rozwód!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE