Mateusz Morawiecki, wielka płyta

i

Autor: Wojciech Artyniew/SUPER EXPRESS, Art Service/SUPER EXPRESS

wybory w polsce

Mateusz Morawiecki. Wiek, wykształcenie, majątek. Kim jest kandydat do Sejmu z listy PiS?

2023-09-12 15:23

Mateusz Morawiecki ponownie startuje w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwości. Urzędujący premier wystartuje jako kandydat partii nie w Warszawie, jak sugerowano (po tym, jak okazało się, że "jedynką" w stolicy nie będzie tym razem Jarosław Kaczyński). - Oczywiście będę kandydatem na Śląsku, w Katowicach, chcę stamtąd startować - zapowiadał jakiś czas temu. Co wiemy do Mateuszu Morawieckim? Jakie ma wykształcenie, majątek, kim jest: rodzina, żona, dzieci, wnuki, kim był jego ojciec, kim była matka? Prezentujemy przygotowaną kompleksowo sylwetkę obecnego premiera.

Kim jest Mateusz Morawiecki? Oto sylwetka obecnego premiera Polski

Mateusz Morawiecki urodził się 20 czerwca 1968 roku we Wrocławiu, zaś wszedł on  do świata polityki pełną gębą w 2015 roku (wcześniej, w latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku dolnośląskim I kadencji, mandat uzyskał z listy Akcji Wyborczej Solidarność), gdy w rządzie Beaty Szydło objął urząd wicepremiera i ministra rozwoju. Zrezygnował wówczas z funkcji prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK. Do samej partii Jarosława Kaczyńskiego wstąpił jednak dopiero w marcu 2016 roku. 7 grudnia 2017 komitet polityczny PiS rekomendował jego kandydaturę na stanowisko prezesa Rady Ministrów w związku z deklaracją rezygnacji ze strony Beaty Szydło, którą oficjalnie złożyła następnego dnia. W wyborach w 2019 roku uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, otrzymując 133 687 głosów i pozostając na dotychczas zajmowanym stanowisku szefa KPRM.

Kim był Morawiecki w rządzie... Donalda Tuska?

Należy jednak przypomnieć, że Mateusz Morawiecki w swoim czasie blisko współpracował z Donaldem Tuskiem. W 2010 został on bowiem powołany w skład Rady Gospodarczej przy ówczesnym premierze, w której zasiadał przez blisko dwa lata (a w 2014 roku był jedną z osób nagranych podczas tzw. afery taśmowej). Rada Gospodarcza była wąskim, kilkunastoosobowym gronem ekspertów, nie mającym formalnego wpływu na Tuska, ale posiadającym możliwości wpływania na jego decyzje (np. w sprawie OFE, czy też podwyższenia wieku emerytalnego). Jeden z członków rady wspominał po latach w rozmowie z Wirtualną Polską, że ich relacja była bliska. - Morawiecki częściej rozmawiał z Tuskiem osobiście, niż udzielał się głośno na posiedzeniach Rady. Z tego, co wiem, gościł u premiera. Wiadomo, że nie każdy miał do niego dostęp. Na pewno spotykali się w ścisłym gronie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sądzę nawet, że relacje między panami były bardzo życzliwe, byli kolegami, mówili do siebie „na ty” - mówił, prosząc o zachowanie anonimowości. Mało tego! W 2013 r. Morawiecki miał dostać propozycję wejścia do rządu Tuska, z teką ministra skarbu. Propozycję jednak odrzucił, nie decydując się na wejście do polityki.

W tegorocznej sesji Q&A na Facebooku Morawiecki wspominał współpracę z Donaldem Tuskiem za czasów rządów koalicji PO-PSL. - Mogłem dobrze doradzić w prowadzeniu gospodarki ekipie, na czele której stał Tusk. To on może sobie pluć w brodę, że z dobrych rad dotyczących uszczelnienia systemu budżetowego wtedy nie skorzystał - wspominał sam premier.

Mateusz Morawiecki: wykształcenie, doświadczenie zawodowe

Urzędujący premier w 1987 r. ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Następnie rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia te ukończył w 1992 roku, i gdyby zakończył swoją edukację na tym etapie, to mógłby zostać nauczycielem historii. - Studia historyczne ukończyłem w 1992 r. Pracę magisterską pisałem na temat pierwszego okresu działalności Solidarności Walczącej - czytamy na stronie mateuszmorawiecki.gov.pl.

To jednak był dopiero początek jego edukacji. - Zdecydowałem się na kolejne studia. Najpierw na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. W 1995 r. uzyskałem dyplom Master of Bussines Administration na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) we Wrocławiu. Dodatkowo w tym samym roku kończyłem studia podyplomowe z prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej na Uniwersytecie Hamburskim. Studia uzupełniałem także na Uniwersytecie Bazylejskim i w Kellogg School of Management przy Northwestern Univeristy. Wiedzę teoretyczną wzbogaciłem praktyką, m.in. stażem w Niemieckim Banku Federalnym w 1995 r. W latach 1996-1997 prowadziłem projekty badawcze w zakresie bankowości i makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem - tak to wspominał sam Morawiecki.

Wiele osób kojarzy obecnego premiera z branżą bankową, bo przez wiele lat pracował on w tego typu instytucjach. Tymczasem od 1991 pracował dla spółki Cogito, współtworzył firmy wydawnicze Reverentia i Enter Marketing-Publishing. W 1991 był współzałożycielem, menedżerem i redaktorem pisma „Dwa Dni”. W latach 1992–1995 pracował jako menedżer odpowiedzialny za marketing i finanse w przedsiębiorstwach konsultingowych i wydawniczych. W 1995 odbył staż w Niemieckim Banku Federalnym. W latach 1996–1997 prowadził projekty badawcze w zakresie bankowości i makroekonomii na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem. Następnie rozpoczął pracę w Banku Zachodnim w 1998 r., gdzie zajął stanowisko najpierw doradcy prezesa zarządu, a potem dyrektora. Po połączeniu Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego został członkiem zarządu BZWBK, a w maju 2007 r. prezesem. W tym czasie instytucja prężnie się rozwijała. - Kierowany przeze mnie bank stał się jednym z trzech największych w Polsce. BZWBK od 1995 r. był częścią irlandzkiej grupy Allied Irish Banks, a od 2011 r. hiszpańskiego Santandera. Udało mi się zrealizować wiele inicjatyw wzbogacających polską kulturę. Bank był wśród sponsorów takich obrazów jak „Czarny czwartek” czy serialu „Czas honoru” - czytamy na oficjalnej stronie polityka.

Galeria poniżej: Tak zmieniał się Mateusz Morawiecki

Kim są rodzice i żona Morawieckiego?

Mateusz Morawiecki jest synem Kornela Morawieckiego (przewodniczącego "Solidarności Walczącej") i Jadwigi Morawieckiej. Rodzina ojca pochodziła z warszawskiej Pragi, gdzie urodził się i wychowywał, który później wraz z żoną zamieszkał we Wrocławiu. Rodzice matki pochodzili ze Stanisławowa, z czasem zamieszkali we Wrocławiu. W 1960 i 1965 r. urodziły się starsze siostry Mateusza Morawieckiego: Anna i Marta, w 1966 r. – Magdalena (która niestety zmarła w wieku pięciu miesięcy), a w 1973 r. – młodsza siostra Maria

Premier Polski jest bardzo stały w uczuciach i od lat jest żonaty z Iwoną Morawiecką, którą poznał jeszcze w szkole podstawowej. Co więcej państwo Morawieccy są w tym samym wieku. Ślub wzięli, gdy byli młodzi, bo jeszcze jako studenci. W rozmowie z portalem wszystkoconajwazniejsze.pl, jedna z jego sióstr (Anna) tak opisała szwagierkę Iwonę: - Żona Mateusza stworzyła mu wspaniały, ciepły dom, dzielnie znosi nieobecności męża i jego zaangażowanie w sprawy zawodowe.

Nie przepada ona jednak za życiem w błysku fleszy.

Mateusz Morawiecki: dzieci (biologiczne i adoptowane)

Para ma czwórkę dzieci: dwie córki (Aleksandrę i Magdalenę) oraz dwóch synów (Jeremiasza i Ignacego). Starsze dzieci to Ola (28 lat) i Jeremiasz (27 lat). Najstarsza córka studiowała finanse i zarządzanie w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, i zarządzania ze specjalizacją marketing na Uniwersytecie Warszawskim. Jej o rok młodszy brat studiował w Londynie na kierunku stosunki międzynarodowe.

Jak wyszło na jaw w 2019 roku, młodsze pociechy (11-letnią Magdę i 13-letniego Ignasia) Morawieccy zdecydowali się adoptować. Tajemnicę ujawnił były bliski współpracownik premiera, wydając o nim książkę. Z naszych uzyskanych wówczas informacji wynikało, że przez całe lata dzieci nie miały świadomości iż zostały adoptowane z domu dziecka. Nie wiedzieli też o tym ich koledzy, czy znajomi. – Teraz w sposób brutalny i gwałtowny musi się to zmienić. To musi być dla niego bardzo trudny moment, zwłaszcza, że dwoje najmłodszych dzieci to jego oczko w głowie – mówił nam znajomy Morawieckiego.

Zobacz jak wyglądają dzieci premiera TUTAJ.

Majątek Mateusza Morawieckiego

Mateusz Morawiecki jako były prezes Banku Zachodniego WBK, a obecnie premier RP raczej nie ma powodów do narzekania na zarobki, dysponuje też pokaźnym majątkiem. Z najnowszego oświadczenia majątkowego (za 2022 rok) wynika, że premier ma zasoby pieniężne wynoszące 15 700 zł oraz papiery wartościowe (obligacje skarbowe) na kwotę ponad 4 mln zł. Oprócz temu premier ma dom o powierzchni 150 m2, warty około 1,9 mln zł, ma też mieszkanie ponad 70 m2 o wartość 1,1 mln. Inną nieruchomością z oświadczenia majątkowego premiera jest dom o powierzchni 100 m2, który wraz z działką jest warty ok. 3,5 mln. Do tego szef rządu ma 50 proc. udziałów w mającym 180 m2 segmencie wycenione na 600 tys. zł i działkę rolną o powierzchni 2 ha wycenioną na 200 tys. Jego dochód z zatrudnienia w KPRM to ponad 285 tys. Natomiast dieta parlamentarna wyniosła 45 679 tys. W oświadczeniu premier wykazał też inne cenne rzeczy, które posiada. To m.in. zabudowa kuchenna warta około 60 tys., meble - jeden komplet wart ok. 80 tys., drugi 100 tys., a trzeci 115 tys. Ma też sprzęt techniczny o wartości ok. 15 tys. 

Co godne podkreślenia, w omawianym oświadczeniu majątkowym wskazano, że łączna wartość darowizn (na różne cele), które przekazał Morawiecki wyniosła ok. 380 000 zł!

QUIZ. Prawo i Sprawiedliwość. Co wiesz o partii, która rządzi Polską?

Pytanie 1 z 10
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?
Wypad Morawieckiego i jego żony Iwony nad polskie morze