Mateusz Morawiecki

i

Autor: KPRM Nowy Polski Ład. Składka zdrowotna, duże zmiany zaproponowane przez PiS

Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji: USA powinny angażować się w Trójmorze

2021-05-07 21:36

Premier Mateusz Morawiecki 6 maja wziął udział w Forum Przyszłości UE-USA 2021, organizowanym przez think tank Atlantic Council. Podczas swojego wystąpienia szef polskiego rządu zachęcał Stany Zjednoczone do większego zaangażowania w inicjatywę Trójmorza. - Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami - inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych - wskazywał Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odniósł się również do relacji UE-USA i rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Morawiecki chce większego zaangażowania USA w Trójmorze

Mateusz Morawiecki w rozmowie z Ianem Brzezinskim, ekspertem Atlantic Council, podkreślał, że zaangażowanie USA w projekt Trójmorza jest kluczowe dla pełnego wykorzystania potencjału inwestycyjnego Europy Środkowo-Wschodniej. Premier podkreślał, że nasze region to dla Stanów Zjednoczonych "brama do UE" i jako taki powinien być bardzo interesujący dla amerykańskich inwestorów.

Uważam, że ten nowy wymiar, który stworzyliśmy wspólnie z innymi krajami - inicjatywa Trójmorza, jest wciąż niedoceniany przez administrację Stanów Zjednoczonych - mówił szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki podkreślał również wagę wzajemnych relacji i współpracy Unii Europejskiej i USA, zwłaszcza w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego ze strony Rosji i Chin.

Mamy ten sam system wartości i interesy dotyczące wyzwań pojawiających się na horyzoncie jak: Rosja, międzynarodowy terroryzm, Chiny, potencjalna czwarta fala pandemii, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nierównościami i powinniśmy wspólnie im zaradzić - zauważył Mateusz Morawiecki.

Stany Zjednoczone zablokują Nord Stream 2?

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał również na kluczową rolę USA w powstrzymaniu realizacji projektu Nord Stream 2 i wiążących się z nim zagrożeń energetycznych.

- Mamy szansę wysłać reszcie świata bardzo silny sygnał solidarności transatlantyckiej - zaznaczył.

Podkreślając obecną silną pozycję Polski w Europie, jej wyniki ekonomiczne i pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, a także szczególne położenie geopolityczne, premier Mateusz Morawiecki potwierdził silną potrzebę współpracy transatlantyckiej w szerokim wymiarze i jej kluczowe znaczenie w kontekście strategicznych, globalnych wyzwań i odbudowy po pandemii.

Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji: USA powinny angażować się w Trójmorze
Sonda
Jak oceniasz rząd Mateusza Morawieckiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE