Mariusz Kamiński

i

Autor: Super Express Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych

Mariusz Kamiński o Pegasusie. Wyznał, czy zjawi się na komisji senackiej

2022-01-19 18:22

We wtorek, 18 stycznia, szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zeznał, że minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wiedział o kupnie Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Sam zainteresowany spotkał się w środę, 19 stycznia z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i przyznał, że rozmawiali o ważnych sprawach państwowych. Kamiński wypowiedział się także o komisji senackiej.

Mariusz Kamiński o komisji senackiej

Dziennikarze zapytali też szefa MSWiA, czy zamierza przyjść na posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej, która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji systemem Pegasus. "Oczywiście ustosunkuję się, jeśli takie zaproszenie do mnie trafi" - powiedział Mariusz Kamiński. Senacka komisja nadzwyczajna przesłuchała we wtorek, 18 stycznia m.in. obecnego prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, który przypomniał, że NIK w kontroli wykazała nielegalne dofinansowanie działalności CBA kwotą 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

ZOBACZ Marian Banaś zgasił Mariusza Kamińskiego! Zrobił to jednym zdaniem

Express Biedrzyckiej - Zbigniew Girzyński: Banaś powinien mieć uprawnienia prokuratorskie

Banaś omawiał też treść dokumentów, do których dotarła NIK w związku z tą kontrolą. "15 września 2017 roku ówczesny szef CBA, pan Ernest Bejda, (...) zwrócił się bezpośrednio do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wnioskiem o przekazanie CBA uzgodnionej kwoty w celu realizacji zadania polegającego na zakupie środków techniki specjalnej do wykrywania i zapobiegania przestępczości" - mówił szef NIK. Dodał, że wniosek ten został również przekazany do wiadomości szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu.

Prace senackiej komisji ruszyły w zeszłym tygodniu. W poniedziałek, 17 stycznia na pytania senatorów odpowiadali eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab: John Scott-Railton i Bill Marczak, którzy odkryli ślady ataków Pegasusem na telefonach: senatora KO Krzysztofa Brejzy, mec. Romana Giertycha i prok. Ewy Wrzosek. We wtorek, 18 stycznia przed komisją stawili się b. szef NIK Krzysztof Kwiatkowski, obecny prezes Izby Marian Banaś, a także były Komendant Główny Policji i późniejszy doradca w Departamencie Administracji Publicznej NIK, gen. Marek Bieńkowski.

Będą przesłuchania w sprawie Pegasusa

W środę, 19 stycznia świadkiem komisji był senator Brejza. W przyszłym tygodniu komisja chce przesłuchać mec. Giertycha i prok. Wrzosek. Członkowie komisji już wcześniej informowali, że będą chcieli zaprosić też do złożenia wyjaśnień ważnych urzędników państwowych, którzy mogą mieć wiedzę na temat zakupu i wykorzystania w Polsce systemu Pegasus, w tym wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego.

Sonda
Czy uważasz, że ws. Pegasus powinna zostać powołana komisja śledcza?

Sam prezes PiS mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać i "źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia". Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. "To całkowite bzdury" - oświadczył.