Makowski po proteście na Pl. Zamkowym: Można rzec, że Bąkiewicz to taktyczny sojusznik PiS

2021-10-11 15:03
Robert Bąkiewicz
Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS Robert Bąkiewicz

Prounijne demonstracje, które odbyły się w całej Polsce w minioną niedzielę miały za zadanie skonsolidować społeczność, która popiera obecności Polski w Unii. Manifestacja w Warszawie, w której wziął udział lider PO Donald Tusk, wywołała niemałe zamieszanie. Podczas przemówienia uczestniczki powstania warszawskiego, Wandy Traczyk-Stawskiej, doszło do incydentu, który zdenerwował przybyłych. Chodzi o zachowanie grupy z kontrmanifestacji, pod wodzą Roberta Bąkiewicza.

Wśród przemawiających na placu Zamkowym, oprócz polityków, byli m.in. były RPO Adam Bodnar i liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart. Głos zabrała też weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, która zwróciła się bezpośrednio do szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Działacz związany z narodowcami próbował zagłuszyć przemówienie bohaterki Powstania Warszawskiego. W rozmowie z "SE" red. Marcin Makowski z WP ocenia weekendowe wydarzenie. 

- Jeżeli mam oceniać manifestację Tuska jako próbę mobilizacji elektoratu to muszę stwierdzić, że była udana. Ludzie związani z PO zebrali się wspólnie, aby pokazać, że jest ich wielu. Jednak dostrzegam problem braku pomysłu PO na to, aby pozyskać elektorat wśród pozostałej części społeczeństwa. Podczas wydarzenia w Warszawie nie było najważniejszych liderów opozycji. Chociaż z drugiej strony był Robert Biedroń. Hołownia przebywała wtedy poza Warszawą. Nie wiem, czy prounijne manifestacje przełożą się na poprawę notowań PO i samego Tuska. Ciężko stwierdzi. Lider PO ma potencjał polityczny i wiecowy. Jednak nie mam pewności, czy ma to znaczenia? Może ten potencjał nie przełożyć się na wyścig z PiS o fotel lidera. Przy okazji manifestacji, o której mówię warto poruszyć jeszcze jeden temat. Mam tu na myśli postać pana Bąkiewicza. Można rzec, że Bąkiewicz to taktyczny sojusznik PiS, którego partia rządząca używa do swoich celów w zależności od sytuacji - mówi nam Makowski. 

Wielka manifestacja na Pl. Zamkowym w Warszawie
Sonda
Czy cieszy Cię powrót Donalda Tuska do polskiej polityki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE