Leszek Balcerowicz

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Leszek Balcerowicz

Czy ma rację?

Leszek Balcerowicz o pieniądzach z Unii Europejskiej: "Nie zastąpią reform"

2022-10-28 9:25

Leszek Balcerowicz rozmawiał z "Rzeczpospolitą" o planach dot. wypłaty pieniędzy przez Unię Europejską i poczynaniach obecnego obozu rządzącego. Widzi on konieczność reform, które jego zdaniem bezsprzecznie muszą zostać dokonane.

Były minister finansów o zmianach

Leszek Balcerowicz został przede wszystkim spytany o to, jaka jest przyszłość Polski podczas, gdy finansowanie z Unii Europejskiej się zakończy i czy w ogóle nasz kraj jest na to gotowy w jakikolwiek sposób. Jak poradzimy sobie "bez środków z KPO albo też w ogóle bez środków z przyszłej perspektywy budżetowej"? - pytał dziennikarz "Rzeczpospolitej" o zakręcony kurek z pieniędzmi unijnymi. – Ale będzie odkręcony, jak się zmienią rządy na praworządne. Pieniądze z Unii z całą pewnością pomogą, ale nie zastąpią reform, które my musimy robić – odpowiedział Balcerowicz. - Kurek z unijnymi pieniędzmi zostanie odkręcony, jak zmieni się rządy na praworządne – dodał.

W czwartek dokładnie na ten sam temat wypowiedziała się Ewa Kopacz. – Wydaje mi się, że dzisiaj Kaczyński, Morawiecki to są ci politycy, którzy przejdą do historii, którzy jako jedyni nie chcą pieniędzy dla Polaków, nie chcą lepszego życia dla Polaków – komentowała. – Zastanawiam się nad tym, co jest przyczyną tego i dlaczego Morawiecki (...), Kaczyński, poświęcają miliony Polaków, dla satysfakcji jednego ministra sprawiedliwości w Polsce. Co w nim jest takiego? – zaznaczyła polityk. 

- Ja mam wrażenie w tej chwili, w Komisji Europejskiej jest nastrój, który bardzo mobilizuje, który świadczy o tym, że może bardziej KE zależy na tym, żeby te pieniądze trafiły do Polski niż dzisiaj rządzącym - zakończyła wypowiedź.

Express Biedrzyckiej - prof. Leszek Balcerowicz - Mamy najgorsze kombinacje negatywnych czynników ekonomicznych po 1989 roku
Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?