Król Wielkiej Brytanii Karol III przebywa z - prawdopodobnie jednodniową - wizytą w Polsce. Na Karola w Krakowie czekały tłumy. Po wyjściu z limuzyny, skierował się w ich stronę, witał zgromadzonych uściskiem dłoni i krótko z nimi rozmawiał. W Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie spotkał się z członkami krakowskiej społeczności żydowskiej. Król zasiadł do stołu z ocalałymi - Zofią Radzikowską, Bernardem Offenem i Ryszardem Orowskim.
"Wasza Wysokość, czy pamiętasz mnie?"
"Wasza Wysokość, czy pamiętasz mnie?" - zwróciła się do króla Zofia Radzikowska. "Oczywiście, że tak" - odparł z uśmiechem Karol III. Do ich spotkania doszło w 2008 roku. Natomiast Ryszarda Orowskiego Karol, jako Książę Walii, poznał 23 lata temu podczas swojej drugiej wizyty w Polsce. Zwiedzanie wówczas krakowskiego Kazimierza, spotkanie z Żydami, którzy przeżyli II wojnę światową, wywarły na następcy tronu głębokie wrażenie i stały się inspiracją do powstania Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.
Król potem odwiedził również działający w Centrum tzw. Free Shop, który zapewnia żywność i niezbędne artykuły uchodźcom. Na miejscu spotkał się z wolontariuszkami działającymi w tym miejscu i rozmawiał z dwoma uchodźczyniami z Ukrainy - Victorią Lasną i jej córką Anastazją. Kobiety nie kryły wzruszenia tym spotkaniem. W przemówieniu w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie król Wielkiej Brytanii podkreślił, że świadectwa ocalałych mówią nam, "żeby cieszyć się wolnością, walczyć z uprzedzeniami i nigdy nie wahać się stanąć przeciw przemocy i nienawiści".
"Odpowiedzialność pamięci spoczywa zatem o wiele bardziej na naszych ramionach i na ramionach pokoleń, które jeszcze się nie narodziły. Sama pamięć o potwornościach przeszłości pozostaje bardzo ważną odpowiedzialnością, utrzymując ją, informujemy naszą teraźniejszość i kształtujemy naszą przyszłość" - dodał. "Tutaj, w Krakowie, z popiołów Holokaustu społeczność żydowska odrodziła się, i nie ma lepszego symbolu tego odrodzenia niż Centrum Społeczności Żydowskiej, w którym zgromadziliśmy się dzisiaj" - powiedział też i odsłonił też tablicę upamiętniającą jego wizytę.
Król Karol III jest już w Polsce
Głównym celem wizyty brytyjskiego monarchy w Polsce jest udział w 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Obecność Karola III na uroczystościach w Oświęcimiu potwierdził w połowie stycznia Pałac Buckingham. Wydarzenie zorganizowane na terenie obozu jest obchodzone jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.
Karol w Krakowie jest po raz czwarty
Wizyta króla Karola III jest pierwszą jego podróżą zagraniczną w tym roku. Po raz pierwszy odwiedza też Polskę od momentu, gdy w 2022 roku po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, panującej 70 lat, zasiadł na tronie królewskim. Karol odwiedzał Kraków w 1993, 2002 i 2008 r. W 2002 r. był w synagogach i na cmentarzu na Kazimierzu, rozmawiał z przedstawicielami gminy żydowskiej, a także objął patronat nad Centrum Społeczności Żydowskiej, projektem realizowanym przez World Jewish Relief (WJR). Książę pomagał organizacji m.in. w zbiórce funduszy. Kiedy po sześciu latach wraz z żoną Kamilą ponownie odwiedził Kraków, osobiście otworzył Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Podczas uroczystości - powitany przez naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę. Jest także patronem budynku - przypomina PAP.