Nowe propozycje programowe

Konwencja PiS w Końskich. Mateusz Morawiecki mówi o miłości, zbrojeniu się Polski i... zdrajcach! Relacja na żywo [9.09.2023]

2023-09-09 11:15

Już 15 października wybierzemy posłów i senatorów na kolejne cztery lata. Znamy listy wyborcze kandydatów ze wszystkich ugrupowań startujących w jesiennych wyborach. Jak wynika z sondaży na razie żadna z partii nie ma tak dużej przewagi, by rządzić samodzielnie. Co proponuje partia Jarosława Kaczyńskiego? Dziś (9.09) w samo południe rozpoczęła się konwencja PiS, na której usłyszeliśmy konkretne propozycje Zjednoczonej Prawicy na kolejne cztery lata. Prowadziliśmy dla Państwa RELACJĘ NA ŻYWO z Końskich.

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezes Jarosław Kaczyński przedstawił konkrety programowe PiS. - Chcemy zarysować kolejne propozycje programowe na następne cztery lata - przekazał jeszcze przed rozpoczęciem konwencji rzecznik partii Rafał Bochenek.

PiS ogłasza program wyborczy 

Od poniedziałku do czwartku Prawo i Sprawiedliwość ustami swoich ministrów prezentowało kolejne obietnice wyborcze. Dotyczyły one  rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty, poprawy żywienia pacjentów w szpitalach, programu "Lokalna półka", czyli obowiązku oferowania w marketach minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych, mięsa i pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, a także programu finansowania wycieczek dla uczniów "Bon szkolny - poznaj Polskę". - Finałem całotygodniowej prezentacji punktów programowych będzie wydarzenie, które ma podsumować nie tylko to, co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich tygodni, jeżeli chodzi o nasz program, ale również zarysować kolejne propozycje programowe na następne cztery lata - zapowiedział Bochenek. Zaplanowano wystąpienie programowe  lidera partii Jarosława Kaczyńskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, a także koalicjantów PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy, w tym Pawła Kukiza. 

- Będę prezentował postulaty proobywatelskie, o które walczę od blisko 25 lat - przekazał Kukiz, który w trakcie swojego wystąpienia w Końskich odniósł się m.in. do jednego ze swoich kluczowych postulatów, czyli zmiany ordynacji wyborczej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z relacji na żywo z Końskich. 

Na żywo

Relacja z konwencji PiS 9.09.2023

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

14:33

To już finał konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, a także koniec naszej relacji na żywo z tego wydarzenia. Dziękujemy, że byliście z nami!

14:25

Okrzykami: "Zwyciężymy!" i "Chodźmy razem!" zakończyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w Końskich.

14:23

- PiS-u nie ominęły też wady innych partii politycznych. Jestem z Wami, bo te zmiany zostały wpisane do programu Zjednoczonej Prawicy. Bo Polska zawsze była, jest i będzie moją jedyna partią - zakończył wystąpienie, przywołując słowa Ignacego Jana Paderewskiego.

14:22

- Mamy wpisanych sędziów pokoju w program na najbliższe cztery lata rządów PiS - oświadczył Kukiz. - Ustawa antykorupcyjna także wchodzi - dodał, tłumacząc dlaczego - jako bezpartyjny kandydat - startuje z list PiS.

- Pierwszy polski polityk, który wywiązał się absolutnie ze wszystkich swoich obietnic to jest Jarosław Kaczyński! - powiedział. Na sali rozległy się okrzyki: "Jarosław!" i owacja na stojąco.

Kukiz wymienił też zniesienie immunitetów posłom i senatorom, jako postulat, który zostanie spełniony w najbliższej kadencji przez PiS. 

14:16

- Mam jeden cel - nie dopuścić, by Platforma powróciła do władzy - zadeklarował Kukiz.

14:14

-  Idę po zmiany w ordynacji w wyborze posłów. O tym mówił także premier Jan Olszewski. Jednomandatowe okręgi wyborcze to przełom dziejowy. Każdy obywatel otrzymuje indywidualne prawo do kandydowania do Sejmu. Muszą pilnować, by spełnić swoje obietnice, bo w przyszłych wyborach nie zbiorą już podpisów - tłumaczył. Kukiz przyznał, że był czas, kiedy zaufał w tym temacie także Platformie Obywatelskiej. Ale tak się nie stało. - I z miłości do Platformy popadłem w drugą skrajność. - przyznał.

14:10

Na zakończenie na scenie pojawił się Paweł Kukiz. Został powitany owacjami.

14:08

- Tusk nie zasłużył na drugą szansę. To niebezpieczny człowiek - przestrzegał Mateusz Morawiecki. -  15 października powiedzmy mu "Do widzenia" albo "Nein", bo wtedy zrozumie!- mówił z ironią premier. - Polska nie zaczyna się na Warszawie i nie kończy się na Trójmieście. Walczcie o Polskę! Zwyciężymy! - zakończył premier swoje wystąpienie. 

14:03

- Dla nas nie ma za małego miasta. Nie ma za małej wioski. Wszędzie będziemy przyciągać inwestycje - obiecywał premier Morawiecki.

13:57

Premier przestrzegał przed niekontrolowaną imigracją. - Idźmy na referendum - apelował. - Obrońmy razem Polskę! - mówił.

13:56

- Obudziliśmy aspiracje Polaków - mówił. - Nasza wizja to średnie wynagrodzenie w Polsce za 4 lata w wysokości  10 tysięcy złotych. To jest możliwe - mówił Morawiecki. Za 6 lat średnie zarobki w Polsce na poziomie francuskich, ale bez płonących samochodów i plądrowanych sklepów. To jest możliwe - przekonywał premier.

13:51

Następnie premier Morawiecki wymieniał reformy, które umożliwiły odzyskanie ogromnych pieniędzy do budżetu państwa i przywołał liczby, które pokazują wzrost dobrobytu Polski i Polaków za czasów rządów PiS.

13:45

- Obrona każdego skrawka polskiej ziemi to też zwrotnica, którą przestawiliśmy - mówił, nawiązując do zbrojenia Polski.

- Nazwaliśmy zdrajców zdrajcami, a bohaterów postawiliśmy na cokołach. To wielka zmiana, do której doprowadziliśmy - wymieniał premier.

13:39

Następnie premier Morawiecki wrócił do lat sprzed rządów PiS, gdzie jak twierdził, było wiele niesprawiedliwości i imposibilizmu. 

-   Przywróciliśmy elementarną sprawność instytucji państwowych - mówił. - Dbajmy o Polskę także na forum międzynarodowym - podkreślił. _ Przywróciliśmy też politykę bezpieczeństwa wewnętrznego. Jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie - mówił Morawiecki.

13:37

- Na szczycie naszego dekalogu jest miłość do Polski i tym się kierujemy. Dlatego musimy pilnować naszych polskich interesów - rozpoczął premier. - Chcę was poprosić o podniesienie biało-czerwonych flag- zaapelował do obecnych na sali. 

13:34

Na scenie pojawił się teraz premier Mateusz Morawiecki.

13:34

Brawa otrzymała była premier Beata Szydło obecna na konferencji programowej Prawa I Sprawiedliwości w Końskich.

13:32

- Nie pozwólmy marnować tych ośmiu lat - apelowała Witek. - Zachęcajmy do pójścia na wybory i zagłosowania w referendum - apelowała. - Chcemy bezpiecznej przyszłości Polski - zakończyła marszałek Elżbieta Witek.

13:29

- Nowoczesne kobiety nie potrzebują wulgarnych haseł. Zmieniają dziś Polskę swoim intelektem, doświadczeniem i pracą - mówiła marszałek Sejmu. - Nasz rząd umożliwia pogodzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym - dodała. 

13:27

- Tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości, który wprowadzał zmiany społeczne, jest gwarantem ich utrzymania - mówiła Witek, wymieniając kolejne reformy społeczne PiS, w tym zwolnienie dla młodych z płacenia podatków oraz przywrócenie wieku emerytalnego 60 i 65 lat, 13. i 14. emerytura, a także bezpłatne leki.

- Rodziny wielodzietne stają się symbolem nowoczesnego państwa - mówiła. - I cieszą się ogromnym szacunkiem i uznaniem. - Drogie Panie, ten program PIS jest dla was - zwróciła się do kobiet. I nawiązała do podwyższenia wieku emerytalnego za rządów Tuska i emigracji zarobkowej, czasów "kupowania na zeszyt" i odbierania dzieci z biedy. - To wtedy było piekło kobiet - zwróciła się do przewodniczącego Platformy Witek. 

Dziś możemy stanąć przed państwem i powiedzieć, że daliśmy radę. Fundamentem, na którym budujemy jest polska rodzina - mówiła Elżbieta Witek. - Dostrzegliśmy w niej wszystkie pokolenia - dodała. Takich kompleksowych programów społecznych wcześniej nigdy nie było. - Odebraliśmy słynnej niewidzialnej ręce rynku wpływ na losy Polaków i podaliśmy pomocną dłoń - deklarowała.

13:15

Na scenie w Końskich pojawiła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

13:14

Tak brzmi 8 konkretów dla Polski w programie wyborczym PIS.

13:12

Wywołany ponownie na scenę prezes Kaczyński na koniec wymienił najważniejsze punkty programu wyborczego PiS:

800+, bezpłatne autostrady, bezpłatne leki dla seniorów od 65 r. ż. i dla młodzieży, Przyjazne osiedle, Dobry posiłek w szpitalu, Lokalna polska półka z lokalnymi wyrobami w sklepach, Bon dla młodzieży do zwiedzania Polski, stażowe emerytury: 38 lat dla kobiet, 43 lata dla mężczyzn.

13:08

- Nie patrzcie na sondaże. Wygrywa się ciężką praca do ostatniego dnia! Do samego końca! - podsumował.

- Zwyciężymy, jeśli przekonamy nieprzekonanych. To jest duża grupa. Musimy ich przekonać naszymi dokonaniami i naszą wizją na najbliższe 8 lat. W knajactwie nie wygramy. Musimy być przy tym kulturalni - podsumował prezes. Czy stać nas na to? tak! - stwierdził. NA sali rozległy się okrzyki: "Zwyciężymy!". TAk zakończyło się wystąpienie prezesa PiS.

13:05

Polityka zagraniczna była realizacją naszej racji stanu. Oderwania się od pozycji państwa klienta, na czym zależało Tuskowi - mówił. i to się udało - stwierdził. - Wszyscy teraz wiedzą, że jesteśmy suwerennym państwem. Polska w naszej wizji jest państwem supernowoczesnej gospodarki. Mamy wizję odzyskiwania Polski, bo my nie mamy wielkiej części dorobku poprzednich wieków - mówił Kaczyński. -  Chcemy, by cały nasz naród został nobilitowany - mówił.

13:00

Nawiązując do rolnictwa prezes mówił: - Musimy zapobiec suszom w Polsce, to sa ogromne koszty, ale to jest możliwe - deklarował.

12:58

- Jak zbudować supernowoczesną gospodarkę? - W temacie energetyki - zachowując podstawę bezpieczeństwa jaka jest węgiel - musimy inwestować w energię atomową i zielona energię - mówił Jarosław Kaczynski.

12:55

Chcemy zlikwidować patodeweloperkę - deklarował prezes Kaczyński odnosząc się do kolejnych tematów w ramach nowych wyzwań.

Mówiąc o zdrowiu prezes Kaczyński mówił: - Profilaktyka to podstawa, by nasze społeczeństwo było silniejsze, żeby czas starości przychodził później. 

- Polska ma być krajem scyfryzowanym, ale będziemy bronić gotówki jak niepodległości - deklarował prezes Kaczyński.

12:46

- Zmniejszyliśmy ubóstwo wśród dzieci do 3,2 procent.  Z końcówki państw OECD przeszliśmy do ścisłej czołówki. Osiągnęliśmy w trudnych latach 34 procent wzrostu PKB - wymieniał Jarosław Kaczyński. Obecna pozycja gospodarcza polski jest najwyższa w naszej historii. 

12:42

- Donald Tusk działa świadomie w imię swoich interesów - mówił. - Wielka reforma finansów publicznych umożliwiła wielkie reformy - powiedział. I wymieniał: wielka  politykę społeczną z 500 plus, wielką politykę lokalną, wielką politykę rozwojową, wielką politykę bezpieczeństwa, która ma chronić Polskę przed wojną. Wtedy rozległy się okrzyki: " Dziękujemy!" I wielka polityka kulturalno-oświatowa - kontynuował prezes PiS.

12:35

- Państwo musi być suwerenne. Polska musi być suwerenna - dodał Kaczyński.

- My PRL odrzucamy, ale nie odrzucamy ludzi, którzy wtedy pracowali. Szanujemy ten dorobek - dodał. - Czy władza naszych przeciwników szanowała te wartości - pytał. - Odpowiedź brzmi nie - mówił prezes, nawiązując do serialu TVP "Reset". I w tym kontekście przywołał nazwisko Donalda Tuska.

12:32

- Bezpieczeństwo począwszy od militarnego, ekonomicznego, socjalnego, energetycznego jest koniczne. Dla  nas wartością jest państwo. Bez niego naród nie może trwać - mówił prezes PiS

12:30

- Druga najważniejsza wartość to naród polski - mówił Kaczyński. - W Polsce to jest pedagogika wstydu. My to odrzucamy. My Polacy mamy się do czego odwołać jeśli chodzi o naszą historię. Była trudna, ale wielka - mówił.

12:29

- Podstawą jest rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny - powiedział prezes Kaczyński. - Odrzucamy wszelki atak na rodzinę - zadeklarował. - Rodzina jako instytucja nie jest źródłem opresji.

12:27

Jarosław Kaczyński rozpoczął swoje wystąpienie od podsumowania najważniejszych wartości dla Prawa i Sprawiedliwości. - Nasze wartości pozostają niezmienne - powiedział.

I wymieniał: godność każdego człowieka (niezależnie od wieku, pozycji społecznej i rasy), wartość ludzkiego życia (kobieta w ciąży i rodząca ma też pełne prawo do życia i zdrowia), wolność powiązana z demokracją (władza jest w ręku społeczeństwa), solidarność (więź łącząca członków społeczeństwa, bez sztucznych podziałów i zimnej wojny domowej), równość wobec prawa i zasypywanie różnic między grupami społecznymi, sprawiedliwość (sprzeczna z koncepcjami liberalnymi koncepcjami kto silniejszy, ten lepszy).

12:19

Na scenie pojawił się prezes Jarosław Kaczyński. Powitały go okrzyki: "Dziękujemy!", na co prezes zareagował: "Jeszcze żeśmy nie wygrali, a do tego jest potrzebny wielki wysiłek".

12:15

"Bezpieczna przyszłość Polaków" to hasło wyborcze PiS.

12:14

- Wybory wygrywa się w Końskich! Nie ma Polski A i B - powiedział na początek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Następnie zaprezentowano materiał filmowy pokazujący, jak Polska zmieniła się na lepsze przez ostatnie lata pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

12:09

Spotkanie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

12:08

Prezes PiS Jarosław Kaczyński już pojawił się na scenie w Końskich

12:07

Do tej pory poznaliśmy cztery konkrety z programu wyborczego PiS: Przyjazne osiedle, Dobry Posiłek, lokalna półka i Bon turystyczny na dofinansowanie wycieczek szkolnych. Dzisiaj mamy poznać całościowy, kompleksowy  program na najbliższe cztery, a nawet osiem lat. Najważniejsze nowe propozycje programowe zaprezentuje Jarosław Kaczyński

12:00

Szacuje się, że w hali przy ulicy Stoińskiego pojawi się około 1,5 tysiąca ludzi. Będą też oczywiście najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy, ministrowie, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz posłowie. 

11:51

- To jest święto demokracji i obowiązek polityków, by swój program przedstawiać - powiedział tuż przed spotkaniem wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Nasi wyborcy od nas wymagają, byśmy się wywiązywali z tego, co obiecaliśmy, a także słuchali ich potrzeb - powiedział, nawiązując do czterech już ogłoszonych w tym tygodniu punktów programu. 

11:47

Zgodnie z zapowiedziami rzecznika PiS Rafała Bochenka, konwencję otworzy prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, który przedstawi konkrety programowe PiS.  Według europosła PiS Adama Bielana, przemówienia wygłoszą również premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

11:34

Początek konwencji programowej zaplanowany jest punktualnie o 12.00 w hali MOSIR w Końskich przy ul. Stoińskiego 3. Na miejscu są już zaproszeni goście i sympatycy PiS. Sala zapełnia się kolejnymi osobami. Przed budynkiem są też funkcjonariusze policji czuwający nad bezpieczeństwem osób biorących udział w wydarzeniu. 

11:23

Witamy w relacji na żywo z konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Końskich w województwie świętokrzyskim. Zgodnie z zapowiedziami liderów PiS to właśnie dzisiaj poznamy program wyborczy Zjednoczonej Prawicy.