Flaga Rosji

i

Autor: Pixabay Flaga Rosji

Ciekawe wyniki

Komisja ds. badania wpływów Rosji, podzieliła Polaków. Mamy sondaż

2023-06-01 4:54

PiS przygotowuje skład komisji ds. badania wpływów Rosji, która niepokoi prawników i polityków opozycji. Z sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla „SE” wynika, że aż 42 proc. Polaków nie widzi niczego złego w powołaniu tej instytucji. - To mnie niepokoi, bo to dość duży odsetek Polaków – ocenia w rozmowie z nami Kazimierz Kik.

Trwa rekrutacja dziewięciu członków do nowo powołanego ustawą organu państwa: komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo naszego kraju w latach 2007-2022. Komisja będzie mogła zabronić wzywanym przez nią politykom pełnienia funkcji publicznych, co jest przez opozycję odbierane jak próba zamachu na polską demokrację.

Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy to dobrze, że ta komisja powstanie. Większość ankietowanych (58 proc.) uważa, że to źle, ale dość dużo, bo aż 42 proc. jest za jej powstaniem. To niepokoi politologa Kazimierza Kika.

ZOBACZ: PiS szuka chętnych do polowania na Tuska. Płaca? 16 tys. zł. Szef komisji zarobi jeszcze więcej

Sondaż, komisji ds. rosyjskich wpływów

i

Autor: SE

- To duży odsetek Polaków, którzy opowiadają się za czymś, co jest sprzeczne z naszą, europejską demokracją. Tego typu komisja wprowadza bardzo zły zwyczaj rozliczeń między partiami politycznymi. Utworzenie takiej komisji, instrumentalnej, tworzonej przed wyborami, jest sprzeczne z demokracjami opartymi na prawie – mówi Kik. - Gdyby karać polityków w całej Europie za kontakty z Rosją, to chyba połowa poniosłaby konsekwencje. A jeśli przełożyć to na Niemcy, to chyba wszyscy powinni trafić do więzienia. Nikt tam nie zgłasza takich pomysłów – dodaje politolog. 

Rzecznik rządu Piotr Müller uspokajał z kolei, że komisja stanowi zagrożenia dla polityków, bo od jej decyzji można będzie się odwołać. - Jeżeli będzie decyzja podjęta w komisji w sprawie jakiejś osoby, to ta osoba ma prawo do skargi do sądu oraz wniosku do sądu o zawieszenie wykonania tej decyzji - przekonywał w TVN24. Badanie wykonano 30-31 maja na grupie 1006 dorosłych Polaków. 

Express Biedrzyckiej - Borys BUDKA
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają