Jarosław Kaczyński

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS Jarosław Kaczyński

Najnowsze badanie "Super Expressu"

Kobiety wolą PiS. Zaskakujący sondaż

2023-09-25 18:15

Gdyby o wyniku wyborów 15 października decydowały same kobiety, na większe poparcie mogłyby liczyć: PiS, KO i Lewica. Nieco gorzej wypadłaby zaś Trzecia Droga, a Konfederacja miałaby problem, aby przekroczyć próg wyborczy - tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla „Super Expressu”.

Kobiety głosują na PiS

Najnowszy sondaż partyjny nie przynosi niespodzianek. Liderem jest Zjednoczona Prawica (36,76 proc.), którą goni KO (30,44 proc.) z Trzecią Drogą (9,81 proc.). Zgodnie ze wskazaniami Polaków w sondażu Instytutu Badań Pollster, poza podium znajdą się: Lewica i Konfederacja, ale ich kandydaci również mają szanse wejść do Semu.

Badanie poparcia dla tych komitetów wyborczych ale z podziałem na kobiety i mężczyzn przynosi jednak pewne zmiany. Okazuje się bowiem, że więcej kobiet niż mężczyzn chce zagłosować na Zjednoczoną Prawicę, KO oraz przede wszystkim Lewicę.

Najnowszy sondaż wyborczy nie pozostawia złudzeń. PiS ma powody do świętowania

SONDAŻ Kobiety

i

Autor: se SONDAŻ Kobiety

- To zjawisko jest znane od dawna, zarówno wśród wyborców PiS i PO, a od niedawna też Lewicy, której nowi, młodzi wyborcy to właśnie kobiety zainteresowane swoimi prawami np. do przerywania ciąży – tłumaczy politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafał Chwedoruk (54 l.).

4 proc. kobiet głosuje na Konfederację

Inaczej jest w przypadku Trzeciej Drogi, która ma więcej wyborców wśród mężczyzn. Wśród wyborców Konfederacji mężczyźni z kolei dominują znacząco nad paniami i stanowią aż 76 procent całości elektoratu. - W tym pierwszym ugrupowaniu mamy do czynienia z wyborcami PSL, a Konfederacja ma patriarchalne podejście do wszystkiego, czyli zniechęca kobiety – tłumaczy ekspert.

Badanie wykonano w dniach 21-22 września na grupie 1015 dorosłych Polaków.

A jeśli chcecie poznać pomysły na Polskę największych zarejestrowanych w tych wyborach komitetów? Oglądajcie kolejne wielkie starcie polityków największych komitetów wyborczych, czyli debatę przedwyborczą "Super Expressu" pn. "Decydujące starcie" już w niedzielę, 8 października, o godz. 18:00. Transmisja na żywo na naszych kanałach na YouTube, Facebooku i na SE.pl.

Najważniejsze Wybory Spot

Jaka partia polityczna do ciebie pasuje? [QUIZ]

Pytanie 1 z 17
1. Czy powinno całkowicie zabronić się In Vitro?
Nasi Partnerzy polecają