Przemysław Czarnek wręcza nagrody Samorządom wolnym od ideologii LGBT.

i

Autor: Urząd Wojewódzki w Lublinie "Będzie dobrze" Adama Federa

Wybory 2023

Kim jest Przemysław Czarnek? Jego zarobki mogą przyprawić o zawrót głowy

2023-09-16 11:09

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci na polskiej scenie politycznej. Często jego wypowiedzi czy propozycje zmian w oświacie wywołują wiele emocji. Obecnie zaś startuje jako „jedynka” na lubelskiej liście PiS. Warto poznać go lepiej.

Przemysław Czarnek urodził się 11 czerwca 1977 roku i jest związany z Lubelszczyzną od dziecka. Urodzony w Wielkopolsce, to właśnie na Lubelszczyźnie uczęszczał do szkoły średniej i studiował. Jest doktorem nauk prawnych, konstytucjonalistą. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W wieku 15 lat trafił pod opiekę wujka, który był księdzem i wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z kolei w wieku 24 lat zmarła jego matka, pielęgniarka, po walce z nowotworem. Po ośmiu latach pożegnał także ojca chorującego na stwardnienie rozsiane.

Mimo wszystko jednak udało mu się odnieść znaczące sukcesy naukowe. Nie tylko zrobił doktorat i się habilitował, ale też jest autorem wielu artykułów w recenzowanych czasopismach i książkach. Pracował Katedrze Prawa Konstytucyjnego KUL, na Akademii Leona Koźmińskiego oraz w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu.

Przemysław Czarnek w polityce

Przemysław Czarnek rozpoczął swoją karierę polityczną w 2002 roku, gdy bez powodzenia kandydował do lubelskiej rady miejskiej. W latach 2015-2019 był wojewodą lubelskim. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku startował z drugiego miejsca na lubelskiej liście PiS i odniósł sukces, w związku z czym złożył rezygnację z funkcji wojewody.

W 2020 roku został powołany na stanowiska ministra edukacji i nauki, zastępując Dariusza Piontkowskiego. Wprowadził do szkoły nowe przedmioty, takie jak historia i teraźniejszość czy biznes i zarządzanie.

W wyborach 2023 Przemysław Czarnek jest „jedynką” na liście PiS w Lublinie.

Przemysław Czarnek – oświadczenie majątkowe

Z oświadczenia majątkowego Przemysława Czarnka z 2023 roku  wynika, ze minister posiada dom o powierzchni 220 m. kw.  z działką o wartości około miliona zł oraz działkę o powierzchni 1500 m. kw. o wartości ok. 200 tysięcy zł.

Można się także dowiedzieć, jak wyglądają zarobki polityka. Widzimy, że dostał netto 185 416,84 zł z Ministersywa Edukacji i Nauki, 23 061,96 zł diety sejmowej i 61 438,78 zł z KUL-u. Ponadto dostał netto 6000 zł ze świadczenia 500 plus. Udało mu się także zgromadzić 39 188 zł oszczędności.

Przemysław Czarnek – rodzina

Przemysław Czarnek jest mężem Katarzyny Czarnek, z wykształcenia kobieta jest doktorem biologii. Pracowała w Katolickim Uniwersytecie Medycznym, a potem została wiceszefową Instytutu Nauk o Zdrowiu. Mają razem dwoje dzieci – syna Mateusza i córkę Julię, która w 2023 wyszła za mąż.

Quiz. Ci aktorzy, piosenkarze i sportowcy byli posłami. Pamiętasz, kto zasiadał w Sejmie?

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Piotr "Liroy" Marzec był posłem?
Przemysław Czarnek grzmi z mównicy sejmowej