Kim jest Marian Banaś, szef NIK? Tego o jego wykształceniu nie wiedziałeś

2021-09-15 7:59
Marian Banaś
Autor: Reporter Marian Banaś

Marian Banaś to szef Najwyższej Izby Kontroli, czyli NIK. O Banasiu jest bardzo głośno, bo od dłuższego czasu jest na wojennej ścieżce z władzą. Szczególnie uważnie prezes NIK przygląda się sprawie tzw. wyborów kopertowych, czyli wyborów prezydenckich zarządzonych w zeszłym roku, do których wówczas nie doszło. Sprawa wraca. Co wiemy o Marianie Banasiu?

Marian Banaś urodził się w 1955 roku w Piekielniku (miejscowość w woj. małopolskim). Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ma na swoim koncie też ukończenie studiów podyplomowych z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Ukończył też Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego. Ma więc bardzo bogate wykształcenie. Marian Banaś ma też przeszłość opozycyjną. W latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości, a także Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. siedział w więzieniu za działalność w „Solidarności". Za swoją działalność odznaczony: w 1990 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP. Był też wyróżniony Medalem „Niezłomnym w Słowie", a w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Marian Banaś od 1992 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, zajmował różne stanowiska. W 2015 r. powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a 9 grudnia 2016 r. sekretarza stanu oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celnej. W 2019 roku przez kilka miesięcy był ministrem finansów, a w końcu został wybrany prezesem Najwyższej Izby Kontroli. 

Życie prywatne Mariana Banasia

Marian Banaś prywatnie jest mężem i ojcem. O jego synu, Jakubie także było swego czasu głośno WIĘCEJ O TYM TUTAJ. Banaś to też miłośnik sportu, szczególnie karate.

Marian Banaś o wyborach kopertowych

W Sejmie 15 września Marian Banaś, szef NIK, przedstawić ma informację o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r., czyli tzw. wyborów kopertowych, do których nie doszło.

Super Raport 14.09 (Goście: Michał Wypij - Porozumienie, Sławomir Neumann - Platforma Obywatelska) Sedno Sprawy: dr Grzegorz Cessak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE