Marian Banaś urodził się w 1955 roku w Piekielniku (miejscowość w woj. małopolskim). Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ma na swoim koncie też ukończenie studiów podyplomowych z zakresu religioznawstwa, studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. Ukończył też Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego. Ma więc bardzo bogate wykształcenie. Marian Banaś ma też przeszłość opozycyjną. W latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy Akcji na rzecz Niepodległości, a także Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. siedział w więzieniu za działalność w „Solidarności". Za swoją działalność odznaczony: w 1990 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP. Był też wyróżniony Medalem „Niezłomnym w Słowie", a w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Marian Banaś od 1992 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, zajmował różne stanowiska. W 2015 r. powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a 9 grudnia 2016 r. sekretarza stanu oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celnej. W 2019 roku przez kilka miesięcy był ministrem finansów, a w końcu został wybrany prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
Życie prywatne Mariana Banasia
Marian Banaś prywatnie jest mężem i ojcem. O jego synu, Jakubie także było swego czasu głośno WIĘCEJ O TYM TUTAJ. Banaś to też miłośnik sportu, szczególnie karate.
Marian Banaś o wyborach kopertowych
W Sejmie 15 września Marian Banaś, szef NIK, przedstawić ma informację o działaniach instytucji publicznych związanych z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r., czyli tzw. wyborów kopertowych, do których nie doszło.